کانال تلگرام تیترخوان

ساخت سنجش آلاینده‌های محیطی توسط دانش بنیان ها

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، علیرضا نورپور مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان این‌که فعالان فناور این شرکت در مسیر سنجش و کاهش آلاینده‌های محیطی و کنترل کیفیت هوا گام برمی‌دارند، گفت: نخستین دستاورد دانش‌بنیان این شرکت یعنی دستگاه غبارسنج دودکش، برای اندازه‌گیری و کمک به ارائه راه‌کارهای کاهش آلایندگی کارخانه‌ها کمک می‌کند. با شناخت دقیق از کارکرد نمونه‌های خارجی این دستگاه، موفق شدیم غبارسنج ایران ساخت را تولید و بخش قابل توجهی از نیاز صنایع، آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را تأمین کنیم.

نورپور با بیان این‌که شرکت‌ها، آزمایشگاه‌ها، پژوهشگاه‌های پایش و حتی کارخانجات می‌توانند میزان آلایندگی را بسنجند ادامه داد: به کمک این دستگاه و با سنجش دقیق میزان آلایندگی به بخش‌های گوناگون صنعت از جمله کارخانه‌ها، می‌توانیم راه‌کارها، خدمات و راهبردهای کاهش میزان آلایندگی را ارائه کنیم و در مسیر کاهش آلودگی هوا گام برداریم.

به گفته این فعال فناور، محصولات از تنوع بالایی برخوردارند و بسیاری به جمع محصولات دانش‌بنیان پیوسته‌اند و برخی دیگر در آستانه دانش‌بنیان شدن هستند. از مهم‌ترین ویژگی آنها سنجش میزان آلاینده‌ها به صورت لحظه‌ای و با دقتی بالا است.

وی با اشاره به این‌که غبارها و ذرات معلق کارخانه‌ها نقش مهمی در میزان آلودگی هوا ایفا می‌کنند، ادامه داد: میزان آلاینده تولیدی کارخانه‌ها می‌بایست به صورت دوره‌ای پایش شود. دستگاه گازسنج دودکش قابل حمل می‌تواند غلظت گازهای آلاینده خروجی از این دودکش‌ها را با دقتی بالا بسنجد. این میزان با تحلیل‌ها و مطالعات بعدی، به اصلاح منشأ تولید آلاینده و در نهایت کاهش آلودگی هوا منجر می‌شود.

راه‌کارها و تجهیزاتی کارآمد برای کاهش آلایندگی

این فعال فناور از تنوع در سبد محصولات کاهش آلودگی هوا و محیط‌های بسته گفت و ادامه داد: علاوه بر تولید بومی دستگاه‌های گازسنج و غبارسنج محیطی که مؤلفه‌های زیست محیطی را سنجش و تحلیل می‌کنند، توانستیم دستگاه سنجش ذرات معلق را که به دو روش و آنلاین و ثقلی این سنجش را انجام می‌دهد در کشور تولید کنیم. از این تجهیز دانش‌بنیان برای سنجش آلایندگی، بررسی تأثیر آن روی محیط زیست و موجودات زنده استفاده می‌شود و در شکل‌های قابل حمل و ایستگاهی با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از نمونه خارجی به بازار عرضه شده است.

نورپور با اشاره به تولید ایستگاه‌های شهری سنجش آلودگی هوا گفت: این دستگاه جایگزین بسیار کارآمدی برای ایستگاه‌های شهری است که بسیار گران قیمت هستند و واردات تجهیزات و و نگهداریشان، هزینه‌های بسیار هنگفتی در پی دارد. با این تجهیز ایران‌ساخت، می‌توان به شکلی کارآمدتر، ارزان‌تر، چابک‌تر و مطابق با استانداردهای روز جهانی، آلودگی هوا و ذرات معلق را سنجید.

مدیرعامل شرکت از به‌روزرسانی و تولید بومی محصولاتی مانند تصفیه هوای خانگی و صنعتی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته چون فیلترهای نانو گفت و ادامه داد: عمده ترین مشتریان این تولیدات، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، صنایع گاز، پتروشیمی، سازمان محیط زیست، شهرداری‌ها و پژوهشگاه‌ها هستند.

نورپور با اشاره به کار موفق در کاهش آلاینده‌های شهری، افزود: در حوزه کاهش آلاینده‌های شهری، دستگاه فیلتراسیون هودهای صنعتی را به نتیجه رساندیم. این دستگاه آلاینده‌های خروجی را با کارایی بالای ۹۰ درصد جذب می‌کند و به شکلی کارآمد می‌تواند باعث کاهش آلودگی هوای ناشی از صنایع و کارخانه‌ها شود.

کمک به اشتغال و کاهش ارزبری

این فعال فناور از ارائه راه‌کارها و نرم‌افزارهای پایش آلاینده‌ها به صنایع گفت و ادامه داد: پس از سنجش آلایندگی صنایع، خدمات مشاوره، ارزیابی و سازوکارهای کاهش آلودگی را ارائه می‌کنیم.

وی با اشاره به مزیت‌های قیمتی قابل توجه محصول ایران‌ساخت نسبت به نمونه‌های وارداتی، گفت: به طور مثال دستگاه سنجش آلایندگی هوا که در تهران نصب شده‌اند، هرکدام به طور میانگین بیش از ۲۰ میلیارد ریال هزینه اقلام مصرفی، تعمیر و نگهداری نیاز دارند اما نمونه ایران‌ساخت این دستگاه، یک دهم نمونه مشابه هزینه‌بر است ضمن آن‌که کارایی بالاتری ارائه می‌کند.

این فعال فناور همچنین بیان کرد: همچنین نمونه خارجی دستگاه گازسنج دودکش با هزینه ۲.۵ میلیارد ریالی بدون خدمات پشتیبانی و از مبادی غیر رسمی عرضه می‌شود. در حالی که نمونه مشابهی که در کشور تولید کردیم، با کیفیتی به مراتب بالاتر و روزآمدتر، با یک سوم هزینه نمونه مشابه عرضه می‌شود. تولید این محصولات ضمن کاهش ارزبری، کمک به بومی سازی بسیاری از مواد اولیه و صنایع وابسته، زمینه اشتغال مستقیم ۴۰ نفر از دانش‌آموختگان را به طور مستقیم و صدها نفر به طور غیر مستقیم در پی داشته است.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.