کانال تلگرام تیترخوان

سقوط ۵۳ درصد بورس تهران + نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، روز شنبه شاخص کل بورس ۲۴ هزار و ۸۱۲ واحد افت کرد و به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی وارد شد.

پیش گشایش بازار

در پیش گشایش معاملات امروز بورس، ۱۳۶ نماد بازار صف خرید و ۱۴۳ نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت‌های سپیدار سیستم آسیا (سپیدار)، صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و پگاه گیلان (غگیلا) تعلق داشت و بانک دی (دی)، شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک (گدنا) و شرکت باما (کاما) بیشترین صف فروش را داشتند.

سقوط به کانال ۱.۲ میلیونی

در ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس روندی نزولی داشت و در نیم ساعت ابتدایی ۱۰ هزار واحد پایین آمد. در پایان معاملات، شاخص کل به رقم یک میلیون و ۲۸۵ هزار واحد رسید تا با ثبت افت ۲۴ هزار و ۸۱۲ واحدی، یک کانال پایین بیاید.

شاخص کل هم‌وزن نیز ۷۶۵ واحد افت کرد و در رقم ۴۵۹ هزار و ۸۰۵ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس نیز با افت ۲۲۸ واحدی به رقم ۱۸ هزار و ۸۴۷ واحد رسید.

آمار معاملات 20 دیآمار معاملات 20 دی

تداوم خروج پول حقیقی

امروز شاهد کاهش خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در معاملات اولین روز هفته ۸۹۴ میلیارد تومان پول‌ حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به رقم هزار و ۸۰۱ میلیارد تومانی روز چهارشنبه کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. بیشترین خروج پول حقیقی را سهام فملی داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن حدود ۱۶۱ میلیارد تومان بود. پس از فملی، بانک تجارت و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، ۸۳ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۷ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۹۰ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۰ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افت قیمت ۵۳ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۲۰۴ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۴۳ نماد بورسی و ۶۱ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۲۵۶ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۸۴ نماد بورسی و ۷۲ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۴۲ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۳ درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

امروز فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فولاد (فولاد مبارکه) بزرگانی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند

افت ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۴ هزار و ۸۴۲ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز چهار‌شنبه ۵۹ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز ۱۰ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان رسید.

آمار معاملات 20 دی

رشد صف‌های خرید بازار

در پایان معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید هزار و ۶۴۵ میلیارد تومان شد که نسبت به روز ‌چهار‌شنبه افزایش ۸۴ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش صف‌های فروش ۱۹ درصد کاهش یافت و به رقم هزار و ۱۶۱ میلیارد تومان رسید.

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) با صف‌ خرید ۲۵۶ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و پگاه گیلان (غگیلا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز برای سومین روز پیاپی به نماد دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۲۲۹ میلیارد تومانی داشت. پس از بانک دی، گدنا (تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) و حآسا (آسیا سیر ارس) بیشترین صف فروش را داشتند.

شپنا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز شنبه شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام شپنا ۳۲۵ میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و ایران خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن سایپا و بانک تجارت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

خودرویی ها و بانکی ها صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، سایپا با تعداد یک میلیارد و ۳۱۶ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۸۶۷ سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به بانک تجارت تعلق داشت. خگستر و بانک صادرات نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

گزارش تصویری/شاخص‌ کل بورس فردا مثبت می‌‌شود؟

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.