کانال تلگرام تیترخوان

نزول سه کانالی بورس در شش روز

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس تهران امروز برای نهمین روز کاری متوالی نزولی شد و با ریزش ۱۳ هزار واحدی (معادل ۱/۰۶- درصد کاهش) در در سطح یک میلیون و ۲۸۸ هزار واحد ایستاد.«شپنا»، «شتران» و «تاپیکو» سه نماد با بیشترین اثر منفی بر شاخص کل بورس بودند. در روز سراسر سرخ شاخص ها در بازار اتفاق امیدوار کننده امروز برگشت شاخص کل بورس اوراق بهادار از کف یک میلیون و ۲۷۸ هزار واحد بود شاخص در نیمه دوم بازار نیز ۱۰ هزار واحد از ریزش ابتدایی خود را پس گرفت.

اما در مجموع شاخص کل از نقطه اوج ۱۹ مرداد که ۲ میلیون و ۷۸هزار واحد بوده است، تاکنون حدود ۳۸ درصد عقب نشینی ثبت کرده است؛ در بازه کوتاه مدت نیز آمارها نشان می دهد روند شاخص کل از ۲۳ مهر نزولی شد و تا امروز ادامه داشته و با عدد ثبت شده امروز می توان گفت کل بازدهی تابستان تخلیه شد.

بورس

نزول ۳ کانالی شاخص کل

شاخص کل بورس از ۲۸ مهرماه تا ۷ آبان ماه، طی شش روز کاری سه کانال سقوط کرده است؛ در واقع به طور متوسط هر دو روز یک کانال پایین آمده است. بازدهی شاخص کل هم از ابتدای آبان ماه ۸ درصد کاهش یافته است.

شاخص کل هم وزن نیز امروز با افت ۳۰۰۰ واحدی ( معادل ۰/۸ درصد کاهش) رقم ۳۷۶ هزار و ۹۹۵ واحد را ثبت کرد.بررسی ها نشان می دهد که شاخص هم وزن از نقطه اوج خود حدود ۳۰ درصد بازدهی از دست داده است. این شاخص از ۲۰ مهر ماه روند نزولی خود را آغاز کرد و برای ۱۲روز متوالی است که قرمزپوش مانده است.

روند شاخص هم وزن در روز جاری به گونه ای بود که در یک سطح نزولی حرکت کرد و همانند شاخص کل برگشت از کفی را تجربه نکرد این اتفاق نشان می دهد برگشت شاخص کل محصول بهبود شرایط در برخی شرکت های بزرگ بوده و در کل بازار اتفاقی رخ نداده است. به نظر می رسد سبز پوشی نمادهای ایران خودرو، چادر ملو، ملی مس و فولاد خوزستان به برگشت شاخص کل از کف کمک کرده است.

شاخص کل

هم وزن

میزان خروج پول از بورس

ارزش معاملات بورس در روز جاری حدود ۷۱۰۰ میلیارد تومان و حجم معاملات آن ۷.۸ میلیارد سهم و ارزش معاملات فرابورس ۱۳۳۰۰ میلیارد تومان و حجم معاملات آن ۱.۷ میلیارد سهم بود. در مجموع ارزش کل معاملات بورس و فرابورس به حدود ۲۰,۴۰۰ میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات خرد امروز بیش از ۶۸۱۴ میلیارد تومان بوده است. حقوقی‌ها حدود هزار و ۳۰۰میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. علاوه بر این حقوقی ها ۳۱درصد یعنی دو هزار میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان ۱۹درصد از کل معاملات شد؛ همچنین شاهد خروج ۱۳۵۹ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم.

سنگینی کفه صف های فروش

روز پایانی هفته خونین بورس در حالی سپری شد که برخی صف فروش ها جمع و فشار عرضه در بسیاری از نمادها کاهش یافت؛ بااین وجود ۸۳ نماد در صف خرید و ۳۰۹ نماد در صف فروش قرار گرفتند و کلیت بازار افزایش تقاضا داشت.

افزایش سهام حقیقی ها و حقوقی ها

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در ۲۹نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در ۱۳۳نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول ۱۸۰میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم هزار و ۴۷۰میلیارد تومان بود. سه نماد شبندر، فولاد و وبملت لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند و توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به نمادهای فخوز، رانفور و خودرو معطوف بود.

بازدهی شاخص در هفته اول آبان

شاخص کل با ریزش امروز نسبت به روز کاری در هفته مشابه قبل ۸.۷ درصد رشد منفی داشت. در واقع بازدهی هفتگی بورس در مقایسه با هفته قبل کمتر شده است. شاخص هم وزن نیز در مقایسه با چهارشنبه قبل ۴.۲ درصد کمتر شد. تا بورس در هفته اول آبان نیز همانند هفته پایانی مهر بازدهی منفی ثبت کند.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.