کانال تلگرام تیترخوان

ارزان‌ترین روز برای خرید وام مسکن + نمودار

به گزارش اقتصادنیوز قیمت اوراق برای دریافت وام مسکن از ۹۲ هزار و ۸۴۰ تومان پس از فراز و فرود‌های هفتگی خود به ۸۹ هزار و ۶۷۰ تومان نزول یافت. این روند قیمت اوراق سبب شد تا نرخ سود وام مسکن نیز طی نوسانات هفتگی سرانجام زیر نرخ ۲۳ درصد قرار بگیرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. این اوراق مسیر میانبر برای دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری و دوره انتظار است.

روند هفتگی هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته قیمت متوسط هر ورق ۹۲ هزار و ۸۴۰ تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتها این رقم به ۸۹ هزار و ۶۷۰ تومان رسید. اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از حدودا ۲۶ میلیون تومان به ۲۵ میلیون و ۱۰۸ هزار تومان رسید. این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین ۴۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان محاسبه شده بود که در انتها با افتی بیش از یک میلیون تومان ۴۳ میلیون و ۴۴ هزار تومان برآورد شد.

در هفته جاری پر هزینه‌ترین روز برای تهیه وام مسکن روز سه شنبه بود و ارزان‌ترین روز در مقایسه با سایر روزهای هفته روز چهارشنبه بود.

اوراق تسه هفته اول آبان

روند نرخ سود موثر در هفته اول آبان

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل می شود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در این‌صورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

اوراق تسه  مجردان هفته اول آبان

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها از ۲۳.۲۳ درصد به ۲۲.۹۸ درصد و برای متاهلین از ۲۳.۰۶ درصد به ۲۲.۸۲ درصد کاهش یافت.

در این میان بالاترین سود نیز به روز سه شنبه ۶ آبان تعلق گرفت که برای مجردین ۲۳.۴ درصد و برای متاهلین ۲۳.۲ درصد محاسبه شد.

اوراق تسه   متاهلین هفته اول آبان

روند هفتگی هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در ابتدا ۱۸۶ میلیون و ۱۰۴ هزار تومان بود و در انتها ۱۸۵ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از ۳۴۴ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان به ۳۴۲ میلیون و ۹۶۸ هزارتومان رسید.

مقایسه آمار روزانه اوراق تسه در این هفته نشان می‌دهد به مانند نرخ سود متاهلینی که در روز ۶ آبان اقدام به اخذ وام مسکن کرده بودند در نهایت تقریبا یک میلیون تومان بیشتر از متقاضیان وام مسکن در سایر روزهای هفته گذشته هزینه وام مسکن را پرداخت می کنند. این رقم برای مجردین نیز در این روز با اختلافی تقریبا بالاترین هزینه در هفته گذشته به حساب می آید.این در حالیست که کمترین هزینه برای وام مسکن در هفته گذشته به متقاضیان ( مجردین و متاهلین) روز چهارشنبه ۷ آبان ماه تعلق می گیرد.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.