کانال تلگرام تیترخوان

افزایش شدید نرخ سود وام مسکن

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه خرید اوراق تسه در بازار با افزایشی دوباره نسبت به روز دوشنبه به ۹۴ هزار و ۵۲۲ تومان رسید. افزایش قیمت اوراق در روزجاری سبب شد هزینه وام مسکن برای متاهلین ۱ میلیون تومان افزایش یافته و در نهایت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین روندی صعودی داشته باشد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است. مجردها نیز ۱۴۰ میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

قیمت متوسط هر برگ از اوراق تسه در روز ۶ آبان به ۹۴ هزار و ۵۲۲ تومان دارد. این درحالیست که اعتبار هر برگ در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر برگ می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ برگ و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود. بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن باید ۲۶ میلیون و ۴۶۷ هزار تومان و متاهلین ۴۵ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان اوراق تهیه کنند.

اوراق تسه 6 آبان

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

درهمین راستا نرخ اسمی برای اتخاذ وام ۱۷.۵ درصد اعلام شده است. اما این سود در شرایطی است که در قبال اخذ وام هزینه ای پرداخت نشده باشد. در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میشود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز دوشنبه ۲۶ میلیون و ۴۶۶ هزار تومان و برای متاهلین ۴۵ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها از ۱۷.۵ درصد به ۲۳.۳۶ درصد و برای متاهلین به ۲۳.۱۸ درصد افزایش می یابد.

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۸۶ میلیون و ۵۷۵ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین ۳۴۵ میلیون و ۲۹۵ هزارتومان برآورد می شود.

با توجه به محاسبات تهیه اوراق مسکن برای دوشنبه ۵ آبان ماه نشان میدهد که هزینه وام مسکن نسبت به فروش قبلی برای مجردین ۶۱۷ هزار تومان و برای متاهلین ۱ میلیون و ۵۸ هزار تومان افزایش یافته است.

اوراق تسه 6 آبان

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.