کانال تلگرام تیترخوان

قدرت خرید مسکن در بازار سکه

به گزارش اقتصادنیوز، مقایسه دو بازار سکه و مسکن طی یک سال گذشته به نتایج جالبی رسیده است . در این یک سال قیمت مسکن رشد قابل توجهی داشته است . قیمت سکه هم همین طور اما کدام بازار به سرمایه گذاران خود سود بیشتری داده است؟

برای رسیدن به این پاسخ قیمت سکه در یک سال گذشته در هر فصل را انتخاب کرده و قیمت هر متر مربع آپارتمان نیز که هر ماه توسط بانک مرکزی اعلام می شود را درماه پایانی هر فصل به دست آورده ایم .و مشخص کرده ایم که برای خرید یک خانه ۸۰ متری در هر فصل باید چند سکه می پرداختیم .

2 (5)

در ۳۱شهریور ماه سال ۸۸ که قیمت سکه ۴ میلیون و ۸۰ هزار تومان بود و قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در تهران ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان برای خرید یک آپارتمان ۸۰ متری باید یک میلیارد و ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می پرداختیم که معادل ۲۴۸ سکه تمام و یک نیم سکه می شد .

در آذرماه همین سال میانگین قیمت یک متر مربع آپارتمان در تهران ۱۳ میلیون ۵۳۰ هزار تومان بود که با یک میلیارد و ۸۲ میلیون و ۴۰۰هزار تومان می توانستیم یک آپارتمان ۸۰ متری بخریم در این ماه قیمت سکه ۴ میلیون ۴۶۵ هزار تومان بوده و با ۲۴۲ سکه تمام و یک نیم سکه می توانستیم همان خانه را بخریم .

در اسفند ماه قیمت سکه به ۶ میلیون ۱۰۰ هزار تومان رسیده و قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در تهران نیز ۱۵ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان بوده و با ۲۰۵ سکه می توانستیم یک خانه ۸۰ متری بخریم .

درخرداد ماه قیمت سکه به ۷ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان می رسد و قیمت متوسط آپارتمان در تهران نیز ۱۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان است . در این ماه برای خرید همان آپارتمان ۸۰ متری به ۱۹۵ سکه تمام و یک نیم سکه نیاز داشتیم .

اما در شهریور تعداد سکه ای برای این خانه ۸۰ متری لازم بود به ۱۴۷ سکه تمام و یک ربع سکه می رسد . در این ماه قیمت سکه ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و قیمت میانگین مسکن نیز ۲۴ میلیون ۲۹۰ هزار تومان .

1 (4)

مقایسه قیمت مسکن بر اساس سکه نشان می دهد نوسانات سکه بیش از بازار مسکن بوده و به طوری که کسانی که به قصد سرمایه گذاری وارد بازار مسکن شده اند سود کم تری نسبت به کسانی که در بازار سکه سرمایه گذاری کرده اند برده اند .

در شهریور ماه سال گذشته برای یک خانه ۸۰ متری که قیمت هر متر مربع آن مساوی با میانگین منطقه ای تهران بوده ۲۴۸ سکه باید پرداخت می شده اما در شهریور امسال همان آپارتمان را می توانستیم با ۱۴۷ سکه بخریم یعنی کسانی که سال گذشته ،به همین میزان در بازار سکه سرمایه گذاری کرده می توانند این خانه را خریداری و ۱۰۱ سکه داشته باشند .

بنابراین رشد قیمت سکه از شهریور سال گذشته تا شهریور ماه امسال شتاب بیشتری داشته است .

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.