کانال تلگرام تیترخوان

وام مسکن ارزان شد+ جدول

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه خرید اوراق تسه در بازار در آخرین روز از هفته کاری جاری کاهشی قابل توجه را تجربه کرده و به ۸۹ هزار و ۶۷۰ تومان رسید. این کاهش قیمت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین را نیز با کاهشی حدودا ۰.۴ واحد درصدی مواجه کرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

افرادی که نیازمند اخذ وام برای خرید خانه هستند امکان سپرده گذاری یا تحمل دوره انتظار را ندارند می توانند از مسیر اوراق حق تقدم اقدام به دریافت وام کنند.این افراد با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه، نسبت به حالت عادی برای دریافت وام در اولویت قرار می‌گیرند. اوراق تسه اوراقی است که در فرابورس خرید و فروش می شود.

هزینه خریداوراق مسکن

در روز ۷ آبان قیمت هر ورق از اوراق تسه در بازار اوراق ۸۹ هزار و ۶۷۰ تومان تعیین شد. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در روز جاری برای مجردها ۲۵ میلیون و ۱۰۸ هزار تومان و برای متاهلین ۴۳ میلیون و ۴۴ هزار تومان برآورد شده است. این در حالی است که روز سه شنبه مجردها برای اخذ وام مسکن باید ۲۶ میلیون و ۴۶۷ هزار تومان و متاهلین ۴۵ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان پرداخت می کردند.

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میشود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز جاری ۲۵ میلیون و ۱۰۸ هزار تومان و برای متاهلین ۴۳ میلیون و ۴۴ هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها ۲۲.۹۸ درصد و برای متاهلین ۲۲.۸۲ درصد برآورد می رسد نرخ سود موثر در روز سه شنبه در کانال ۲۳ درصد بود که با کاهش قیمت اوراق این نرخ در روز چهارشنبه کاهش یافته است..

اوراق تسه 7 آبان

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه هایی که مجردان امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه متحمل شده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۸۵ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان خواهد بود. در روز سه شنبه هزینه سرجمع برای مجردها برابر با ۱۸۶ میلیون و ۵۷۵ هزار تومان بود.

  • هزینه نهایی وام ۲۴۰ میلیونی برای متاهلین هم در صورتی که در روز چهارشنبه موفق به دریافت وام شده باشند ۳۴۲ میلیون و ۹۶۸ هزارتومان خواهد بود. این هزینه شامل اوراق خریداری شده و نرخ سود موثری است که در ۱۲ سال پرداخت می شود.این رقم برای متاهلین در روز سه شنبه ۳۴۵ میلیون و ۲۹۵ هزارتومان برآورد می شود

مقایسه آمار اوراق تسه با روز قبل خود نشان میدهد هزینه وام مجردها در روز ۷ آبان یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان کاهش یافته است. این کاهش برای متاهلین ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان ارزیابی می شود.

اوراق تسه 7 آبان

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.