کانال تلگرام تیترخوان

کاهش ۳میلیون تومانی هزینه وام مسکن برای متاهلین

به گزارش اقتصادنیوز هزینه خرید اوراق تسه در ادامه روند نزولی خود در روزجاری به مانند روز گذشته باز هم کاهش یافت. در این خصوص هزینه اوراق تسه پس از آنکه در روز گذشته به رقمی معادل با ۸۶ هزار تومان رسیده بود امروز با ۳ هزارتومان کاهش به ۸۳ هزار تومان رسید . کاهش قیمت اوراق در روزهای گذشته سبب شد تا هزینه وام مسکن برای متاهلین در انتهای این دوروز ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته و در نهایت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین روند نزولی داشته باشد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است. مجردها نیز ۱۴۰ میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

تسه 11 آبان

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز ۱۱ آبان قیمتی معادل با ۸۳ هزار تومان دارد. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در روز گذشته باید ۲۴ میلیون و ۸۸ هزار تومان و متاهلین ۴۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اوراق تهیه می کردند.

در ادامه روند نزولی قیمت اوراق، این هزینه در روز جاری برای مجرد ها به ۲۳ میلیون و ۲۲۴ هزاز تومان و برای متاهلین به ۳۹ میلیو و ۸۱۳ هزار تومان رسید.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

تسه 11 آبان

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها در روز گذشته از ۱۷.۵ درصد به ۲۲.۷ درصد و برای متاهلین به ۲۲.۶ درصد کاهش یافت.

نرخ سودی که امروز در بازار اوراق کشف شد از نرخ دیروز هم کمتر بود. این رقم برای مجردین ۲۲.۴۶ درصد و برای متاهلین ۲۲.۳۴ درصد ثبت گردید.

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که ۱۰ آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۸۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین ۳۴۱ میلیون و ۲۲۰ هزارتومان برآورد شد.

تسه 10 ابان ماه

این مبلغ را هزینه کل وام مسکن نامگذاری می کنیم. این هزینه در روز جاری با کاهشی بیشتر برای مجردین ۱۸۳ میلیون و ۳۳۳ هزار تومان و برای متاهلین ۳۳۹ میلیون و ۷۳۷ هزار تومان محاسبه شد.

با توجه به محاسبات تهیه اوراق مسکن برای شنبه ۱۰ آبان ماه نشان می‌دهد که هزینه وام مسکن نسبت به فروش قبلی برای مجردین ۱ میلیون و ۲۰ هزار تومان و برای متاهلین ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان کاهش یافته است.

پس از تداوم کاهش در نرخ سود بازار اوراق در روز جاری نیز نسبت به دیروز شاهد ۸۶۴ هزار و ۵۳۰ تومان دیگر افت در هزینه وام مجردین بودیم. این اختلاف برای متاهلین نیز نسبت به روز گذشته ۱ میلیون و ۴۸۲ هزار تومان محاسبه شد.

تسه 10 ابان ماه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.