کانال تلگرام تیترخوان

ایران طی دو سال ۶۷۲ دستگاه خودروی دست دوم وارد کرده است

ایران طی دو سال 672 دستگاه خودروی دست دوم وارد کرده است

دفتر برنامه محیط‌زیست سازمان ملل اعلام کرد ایران طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در مجموع ۶۷۲ خودرو دست دوم از اتحادیه اروپا وارد کرده است.

به گزارش خودروتک به نقل از تسنیم، سازمان ملل طی گزارشی اعلام کرد ایران طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در مجموع ۶۷۲ دستگاه خودرو دست‌دوم از اتحادیه اروپا وارد کرده است.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی دفتر برنامه محیط‌زیست سازمان ملل نشان می‌دهد اتحادیه اروپا، ژاپن و آمریکا سه صادرکننده بزرگ خودروهای دست‌دوم به کشورهای درحال‌توسعه طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ بوده‌اند و در مجموع ۱۴ میلیون دستگاه خودرو دست‌دوم به کشورهای درحال‌توسعه طی این مدت صادر کرده‌اند. اتحادیه اروپا سهم ۵۴ درصدی در این زمینه داشته و ژاپن با ۲۷ درصد و آمریکا با ۱۸ درصد به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

آفریقا مقصد اصلی خودروهای دست‌دوم صادراتی بوده است به طوری که ۴۰ درصد خودروهای دست‌دوم صادر شده طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به این منطقه ارسال شده است. اروپای شرقی با ۲۴ درصد، آسیا اقیانوسیه با ۱۵ درصد، خاورمیانه با ۱۲ درصد و آمریکای لاتین با ۹ درصد به ترتیب کانون‌های بعدی واردات خودروهای دست‌دوم بوده‌اند.

بر اساس این گزارش آلودگی هوا و محیط‌زیست، کاهش ایمنی و افزایش تصادفات، افزایش مصرف سوخت و هزینه‌های زیاد نگهداری تعمیر ارمغان خودروهای دست‌دوم برای کشورهای درحال‌توسعه بوده است.

این گزارش در ادامه به بررسی قوانین و مقررات ۱۴۶ کشور جهان برای واردات خودروهای دست‌دوم پرداخته و این کشورها را از نظر میزان سخت‌گیری برای واردات خودروهای دست‌دوم به چهار گروه خیلی سبز، سبز، نارنجی و قرمز تقسیم‌بندی کرده است. ایران در گروه کشورهای بسیار سبز قرار گرفته است که تعدادشان از ۱۰ کشور تجاوز نمی‌کند. از ۱۴۶ کشور که مورد بررسی قرار گرفته‌اند ۸۱ کشور در دو گروه نارنجی و قرمز قرار دارند و ۴۷ کشور نیز در دو گروه خیلی سبز و سبز واقع شده‌اند.

بر اساس این گزارش ۶۶ کشور شرط سنی برای خودروها گذاشته‌اند. این شرط از ۳ تا ۱۵ سال است. ۹ کشور درحال‌توسعه واردات خودروهای دست‌دوم با سن بیشتر از ۳ سال را ممنوع کرده‌اند که ایران نیز در بین آن‌ها قرار دارد. ۱۸ کشور نیز واردات چنین خودروهایی را به خاک خود ممنوع کرده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش که توسط رادار اقتصاد منتشر شده به میزان واردات خودروهای دست‌دوم توسط کشورها اشاره شده است. ایران در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۲۴۲ دستگاه خودرو دست‌دوم از کشورهای اروپایی وارد کرده است. این خودروها از نوع هیبرید بوده‌اند. ایران ششمین واردکننده این نوع خودروها از اروپا در این سال بوده است. تایلند با واردات ۱۸۰۰ خودرو دست‌دوم هیبرید از اروپا بزرگ‌ترین واردکننده این نوع خودروها از اتحادیه اروپا بوده است. امارات نیز در این سال ۲۱۸ دستگاه خودرو هیبرید از اروپا وارد کرده است.

اتحادیه اروپا در مجموع طی این سال ۶۲۸۴ دستگاه خودرو هیبرید صادر کرده است که ۳.۸ درصد از این رقم به مقصد ایران ارسال شده است.

ایران در سال ۲۰۱۷ نیز ۴۳۰ دستگاه خودرو دست‌دوم هیبرید از اروپا وارد کرده بود و سومین کشور واردکننده چنین خودروهایی از اروپا شناخته شده بود.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.