کانال تلگرام تیترخوان

دوازده‌سال تلاش برای نگارش مجموعه‌ای نه‌جلدی درباره پیامبر (ص)

به گزارش خبرگزاری مهر، رمان بلند «پیامبر (ص)»، مجموعه‌ای نُه‌جلدی است که در طی دوازده سال نوشته شده است. این مجموعه در قالب داستانی زیبا بر اساس قرآن، نهج‌البلاغه و کتاب‌های معتبر روایی به توصیف حیات گهربار پیامبر اسلام می‌پردازد. بخش‌بندی کتاب‌ها بر اساس دوره زندگی پیامبر با کتاب «پیش از تولد» آغاز می‌شود، با «کودکی»، «نوجوانی»، «جوانی» و «بزرگسالی» ادامه یافته و به کتاب‌های «میانسالی ۱و۲» و «کلانسالی ۱و۲» ختم می‌شود. مخاطب اصلی داستان، نوجوانان هستند.

این مجموعه به قلم نقی سلیمانی نوشته شده و رضا مکتبی تصویرگری آن را به عهده داشته است. کتاب‌ها در قالب وزیری کوتاه با جلد شومیز و تصویر دورنگ منتشر شده‌اند. آخرین جلد این مجموعه در سال ۱۳۹۶ منتشر شده است. مجموعه شمارگان این مجموعه به ۹۱۰۰۰ نسخه و کتاب «پیش از تولد»، «کودکی» و «نوجوانی» به چاپ‌های چهار و پنج رسیده است. به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) در نظر دارد تمامی مجلدات را در یک مجلد منتشر کند.

مجموعه «پیامبر (ص)» در جشنواره‌های کشوری به کسب افتخارات متعددی نائل شده که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: دریافت لوح زرین و دیپلم افتخار از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۸۹، کسب رتبه در جشنواره قصه‌های قرآنی در بخش رمان در سال ۸۹، کسب عنوان برگزیده کتاب سال شهید غنی‌پور در سال ۸۶ به خاطر تحقیق گسترده و پژوهش عمیق برای نگارش رمان، کسب عنوان بهترین کتاب در جشنواره سلام بچه‌ها در سال ۸۹ به خاطر تحقیق جامع و پرداخت خوب و لطیف.

این مجموعه داستانی مستند به قرآن، احادیث و اسناد تاریخی است. نویسنده در مواردی هم که با کمبود منابع مواجه می‌شود، با خاتمه فصل و بهره‌گیری از تکنیک «جاهای خالی» ذهن خواننده را درگیر می‌کند.

شخصیت‌پردازی و فضاسازی دو رکن اصلی از ارکان رمان است. در این مجموعه نویسنده با تکیه بر تکنیک قلمی خود، به توصیف دقیق شخصیت‌ها و فضاها پرداخته است. شخصیت‌های اصلی این رمان در ذهن خواننده شناخته‌شده هستند. با این حال، تبحر نویسنده در شخصیت‌پردازی مثال‌زدنی است. فهرست شخصیت‌های هر کتاب نیز با عنوان «چهره‌های این رمان» در ابتدای هر جلد آمده است. فضاسازی در این رمان به شکلی صورت گرفته که خواننده خود را در فضای تاریخی آن دوران حس می‌کند. در داستان‌های مشهور تاریخی با توجه به اطلاع خواننده از ماجراها، عنصر حادثه کمرنگ می‌شود؛ لذا ایجاد جذابیت و کشش داستانی مرهون توانایی نویسنده است. سلیمانی در رمان «پیامبر (ص)» با ایجاد کشمکش‌های جذاب داستانی، رنگ و جلایی خاص به حادثه‌ها بخشیده و شیوه نگارش بدیع داستان تاریخی مستند را رقم زده است. این مجموعه رمان بلندی است که هر کتاب آن به بخشی از زندگی پیامبر پرداخته است و موضوعات بر اساس سن حضرت دسته‌بندی شده‌اند:

پیش از تولد: پس از بیان مقدمه و اشاره نویسنده، نقشه تقریبی محل تولد و نسب‌نامه حضرت آورده شده و داستان آغاز می‌شود. در این کتاب ماجراهای پیش از تولد حضرت و سال عام الفیل آمده است.

کودکی: این کتاب با معرفی آمنه مادر حضرت آغاز شده و ماجرای نام‌گذاری و برگزیدن دایه را روایت می‌کند و از اندوه پیامبر برای فوت مادر و پدربزرگ می‌گوید. در بخشی از کتاب نیز توصیف راهب مسیحی از منجی آخرالزمان و انطباق آن بر حضرت محمد (ص) آمده است.

نوجوانی: در کتاب نوجوانی ماجرای بحیرا ادامه یافته، تنگناهای اقتصادی زندگی حضرت مطرح می‌شود، جنگ بین قبیله قریش و قبیله هوازن به تصویر آمده و در پایان کتاب، حضرت خدیجه وارد داستان می‌شود.

جوانی: کتاب جوانی با خواستگاری و ازدواج حضرت آغاز شده، تولد قاسم و فوت زودهنگام او را می‌گوید. به گوشه‌ای از رفتار پیامبر (ص) با کنیزان و غلامان نیز اشاره شده است.

بزرگسالی: بخش اعظم کتاب ماجرای زید است. مقام حضرت فاطمه (س) و ویژگی‌های ایشان، تمسخر و نکوهش قریشیان به دلیل ابراز محبت پیامبر به دخترش، بروز سیل در مکه و خرابی کعبه و تصمیم‌گیری برای تعمیر آن، نصب حجرالاسود به دست پیامبر، بروز خشکسالی و فقر و تنگدستی بخش‌های این کتاب است. در این کتاب پیامبر سرپرست حضرت علی (ع) می‌شود.

میانسالی: این بخش از زندگی پیامبر در دو کتاب «میانسالی ۱و۲» آمده است. این کتاب ماجرای مبعوث شدن پیامبر و نزول وحی بر ایشان است. دعوت عشیره و اقوام به اسلام و جانشینی حضرت علی (ع) در این کتاب مطرح می‌شود. در کتاب «میان‌سالی ۲» این ماجراها روایت شده‌اند: داستان سه پرسش دانشمندان یهود از پیامبر اکرم، همنشینی پیامبر با فقرا و تهیدستان و نکوهش و تمسخر اشراف قریش، شکنجه و آزار پیامبر و یارانش توسط مشرکان قریش، مهاجرت برخی از مسلمانان به حبشه، حیله عمروعاص علیه مسلمانان در دربار نجاشی پادشاه حبشه، ماجرای شعب ابی‌طالب و تحریم مسلمانان، باطل شدن عهدنامه به دست موریانه، وفات خدیجه و ابوطالب عموی پیامبر، معراج پیامبر، نزول آیات سوره یوسف بر پیامبر، هجرت به مدینه، خوابیدن حضرت علی (ع) در بستر پیامبر، پناه گرفتن حضرت محمد درون غار از شر مشرکان، یثربی که با حضور پیامبر مدینه النبی شد، پیمان اخوت و برادری و غارت اموال به‌جامانده مهاجران توسط مشرکان مکه.

کلانسالی: این بخش از زندگی پیامبر (ص) نیز در دو کتاب «کلانسالی ۱و۲» ذکر شده است. در کتاب «کلانسالی ۱» داستان جنگ بدر و پیروزی مسلمانان، سلمان فارسی، ازدواج آسمانی حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا (س)، میلاد امام حسن (ع)، جنگ احد و جنگ خندق روایت شده است. در «کلانسالی ۲» ماجرای حضرت علی (ع) و عمربن‌عبدود در جنگ خندق و ماجرای جنگ حنین آورده شده و به ماجراهای پس از آن اشاره شده است. این کتاب با رحلت پیامبر (ص) تمام می‌شود.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.