کانال تلگرام تیترخوان

کتاب «بنگلادش و ایران، بانگابوندو و امام خمینی(ره)» منتشر شد

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این یک کتاب پژوهشی دربارۀ تاریخ، فرهنگ، تمدّن و سنّت دو ملّت بزرگ مسلمان ایران و بنگلادش است. در این کتاب زندگی‌نامه، سیره عملی، اراده ملّی، فلسفه و بینش نسبت به حکومت اسلامی و نقش بی بدیل دو رهبر ملی: بنیانگذار ج.ا.ا ایران امام خمینی (ره) و نقش ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و پدر ملّی بنگلادش، شیخ مجیب الرحمان (بانگوبوندو) برای استقلال و آزادی بنگلادش از دیدگاه مشابهت‌های تاریخی بررسی شده است.
کتاب حاضر در پنج فصل تنظیم شده است. در فصل اوّل دربارۀ شناخت مردم بنگلادش یعنی پیدایش ملت، زبان، فرهنگ، دین و مذهب، گاهشمار و نوروز بنگالی بحث شده است. در فصل دوّم به معرّفی ملّت ایران یعنی پیدایش ملّت، زبان، فرهنگ، دین و مذهب، گاهشمار و نوروز ایرانی پرداخته شده است. عنوان فصل سوّم «بانگابوندو و بنگلادش» است که دربارۀ زندگی، فعالیت‌های سیاسی و نقش مهم وی برای تأسیس بنگلادش بحث شده است. فصل چهارم با عنوان «امام خمینی و ایران» دربارۀ زندگی، مبارزات و فعالیت‌های سیاسی و رهبری امام خمینی برای پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی ایران صحبت شده است.

فصل پنجم با نام «بنگالی و ایرانی، بانگُابوندو و امام خمینی» مشخص شده که در آن عوامل و مشابهت های گوناگون بین دو ملّت بزرگ مسلمان و همانطور بخشی از زوایای زندگی دو رهبر آشکار شده است. نام کتاب هم از عنوان فصل پنجم گرفته شده است.
موضوعات فصل پنجم کتاب که نامگذاری کتاب متاثر از مطالب این فصل بوده شامل موارد زیر است: زبان و ادبیات، دوستی به زبان مادری، ملّت، تغییراتی از دین و مذهب، نوروز و نبوبارشو (سال نو)، برگزاری برنامۀ عاشورا، شباهت ساختارهای معماری تاریخی، شباهت تاریخی بین آزادی و استقلال دو ملّت بزرگ، برگشتن امام و بانگابوندو به میهن خودشان، اطاعت، پیروان و وفاداری از امام و بانگابوندو، انقلاب بزرگ در تاریخ جهان و آزادی نه ماهه، تشابه در برگزاری روز پیروزی، بنگالی و ایرانی در عرفان و تصوّف، کمکی و یاری دو ملّت به فلسطینیها و مظلومان جهان، توانمند سازی زنان در دو کشور، دو ملّت بر علیه افراط گرایی و تعصب، شباهت در شهرهای تاریخی، دو ملّت در برگزیدن شاعر ملّی، خلیج فارس و خلیج بنگال.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.