کانال تلگرام تیترخوان

بررسی عملکرد صندوق بازارگردانی صباگستر

با ریزش شاخص بورس در مرداد ماه سال جاری سازمان بورس وارواق بهادار با صدور ابلاغیه ای انجام عملیات بازارگردانی برای تمامی نمادهای بورسی و فرابورسی را الزام نمود و از تمامی ناشران پذیرفته شده خواست در طی مدت زمان معینی برای نماد خود بازارگردان مشخص نمایند. هر چند تا پیش از این ابلاغیه نیز ساز و کار بازارگردانی بر روی برخی نمادها به صورت اختیاری وجود داشته و صندوق های بازارگردانی به صورت پراکنده فعالیت‌هایی داشته‌اند اما قانون جدید باعث شد فعالیت صندوق های بازارگردانی با رونق بیشتری همراه شود. در حال حاضر حدود ۵۰ صندوق بازارگردانی در حال فعالیت بوده و عملیات بازارگردانی را بر روی نمادهای بورسی و فرابورسی انجام می دهند. یکی از بزرگترین و موفق ترین این صندوق ها صندوق اختصاصی بازارگردانی صباگستر می باشد.

صندوق اختصاصی بازارگردانی صباگستر با مدیریت شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین در سال ۹۷ آغاز به فعالیت نموده و مدیریت این صندوق در مهرماه سال ۹۹ به شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین انتقال یافته است. در حال حاضر صندوق تعداد ۷۴ نماد (حدود ۱۰ درصد از کل نمادهای در حال معامله) را جهت بازارگردانی تحت مدیریت خود قرار داده که از این حیث صندوق صباگستر را به بزرگترین صندوق بازارگردانی فعال در بازار تبدیل کرده است. بخش عمده نمادهای موضوع بازارگردانی به شرکت های زیرمجموعه شستا مربوط می شود که نمادهایی همچون شستا، تاپیکو، صبا، تاصیکو، تیپیکو و سیتا مهم ترین آن ها هستند. به لحاظ ارزش بازار، مجموع ارزش بازار سهام شرکت های تحت بازارگردانی صندوق به بیش ۷۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد که از این حیث این صندوق در رتبه سوم در میان سایر صندوق‌ها قرار می گیرد.

ارزش دارایی های صندوق اختصاصی بازارگردانی صباگستر در حال حاضر رقمی حدود ۳۹۰۰ میلیارد تومان است و از این لحاظ رتبه چهارم را در میان صندوق های بازارگردانی به خود اختصاص داده است. طبق آخرین اطلاعات منتشره در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از این رقم به سهام، حدود ۶ درصد به اوراق با درآمد ثابت و ۹ درصد به وجه نقد اختصاص یافته است. شرکت های موضوع بازارگردانی صندوق در ۱۸ صنعت متفاوت می باشند که در آن به لحاظ ارزش بازار، گروه محصولات شیمیایی با حدود ۳۲ درصد، هلیدنگ چند رشته ای با ۲۶ درصد و گروه دارو با حدود ۱۳ درصد بیشترین سهم را دارند.

2021-01-10 08_41_17-Cortana

ارزش معاملات خرد صندوق بازارگردانی صبا گستر که در آبان تنها ۵۰۰ میلیارد تومان بود، برای آذر ماه به مرز ۲۸۰۰ میلیارد تومان رسید که بر اساس بررسی ها عملیات بازارگردانی نماد شستا با حدود ۹۷۳ میلیارد تومان بیشترین وزن را در معاملات این صندوق داشته است. صندوق توانسته با مشارکت در حدود ۸ درصد از معاملات بازار در نمادهای مورد بازارگردانی خود، معاملات این نمادها را در طی آذر ماه بیش از ۶ برابر نماید.

فارغ از تعداد شرکت ها و دارایی های تحت مدیریت صندوق صباگستر، آمار ها حکایت از آن دارد که این صندوق به خوبی توانسته است با انجام کامل وظایف محول شده رسالت خود را انجام دهد. بررسی ها نشان می دهد بازدهی سهام شرکت های تحت مدیریت صندوق صبا گستر از زمان مدیریت شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین در این صندوق تاکنون حدود ۲۷ درصد بوده و این در حالی است که طی این مدت شاخص های کل و هم وزن به ترتیب رشد ۸ و ۲۰ درصدی را تجربه کرده اند. هر چند برخی از نمادهای تحت بازارگردانی صندوق صباگستر از میانه های سال تحت عملیات بازارگردانی قرار گرفته اند اما فزونی قابل توجه بازدهی این شرکت ها نسبت به شاخص های کل و هم وزن نشان از موفقیت صندوق در مدیریت معاملات نمادهای موضوع بازارگردانی خود دارد.

2021-01-10 08_41_32-Cortana

ساز و کار صندوق های بازارگردانی (خرید در قیمت های پایین و فروش در قیمت های بالاتر) به گونه ای است که باعث می شود این صندوق ها در اغلب اوقات سودده باشند. آنچه مسلم است این صندوق هر چند در حال حاضر یکی از صندوق های موثر و بزرگ بازار است با توجه به تداوم ورود شرکت های زیرمجموعه شستا و تامین اجتماعی افق بسیار روشنی پیش روی دارد. افزایش قابل توجه حجم معاملات در نمادهای موضوع بازارگردانی صندوق نشان از موفقیت صندوق در افزایش نقدشوندگی سهام این شرکت‌ها دارد و بدین ترتیب ریسک نقدشوندگی سهام که یکی از مهم‌ترین ریسک های سرمایه‌گذاری است در نتیجه فعالیت صندوق بازارگردانی صباگستر در نمادهای موضوع بازارگردانی تخفیف یافته و موجبات ترغیب بیشتر سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این سهام را فراهم می آورد.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.