کانال تلگرام تیترخوان

سنگینی وزنه صادرات

آخرین آمار اعلام شده از سوی رئیس‌کل گمرک ایران نشان می‌دهد حجم تجارت خارجی ایران در هفت ماه منتهی به مهر امسال ۳۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است. در این آمار سهم واردات از کل ارزش تجارت خارجی رقمی معادل ۲۰ میلیارد دلار اعلام شده که مربوط به ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالاست. صادرات نیز از کل تجارت خارجی هفت ماه منتهی به مهر امسال سهمی به ارزش ۱۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به دست آورده است. کالاهای صادراتی وزنی معادل ۶۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن را به خود اختصاص داده‌‌اند. مهدی میراشرفی با بیان این آمار اعلام کرد صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۵/ ۱۷ درصد و از نظر ارزشی ۲۳ درصد کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، ۷۹ میلیون و ۴۲۲ هزار تن به ارزش ۲۴ میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار در هفت ماه منتهی به مهر ۹۸ صادرات انجام شده است. همچنین واردکنندگان ۱۹ میلیون و ۸۰۵ هزار تن کالا را از کشورهای خارجی به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار در هفت ماه منتهی به مهر سال گذشته خریداری کرده‌اند. رئیس کل گمرک ایران در عین حال خبر از افت روند کاهشی صادرات داده و عنوان کرده که این روند نسبت به ماه قبل یعنی شهریور ۱۰ درصد کم شده و ابراز امیدواری کرده که در صورت تداوم این روند تا پایان سال شاهد طبیعی شدن روند صادرات خواهیم بود. همچنین به گفته میراشرفی، سهم کالاهای اساسی از کل واردات هفت ماه منتهی به مهر امسال ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده است. این گفته وی نشان می‌دهد تنها ۵ میلیون و۵۰۰ هزار تن کالا به جز کالاهای اساسی در این بازه زمانی وارد کشور شده است. رئیس‌کل گمرک ایران همچنین گفته است: یکی از عمده‌ترین کالاهای اساسی وارد شده ذرت به وزن ۸/ ۵ میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۱/ ۵ میلیون تن) رشد دارد و جزو نهاده‌های اصلی در خوراک دام و طیور است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تراز تجاری در هفت ماه منتهی به مهر امسال رقمی معادل یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به نفع واردات و منفی است.

تجارت در مهرماه

ارزیابی‌های صورت گرفته از آمار منتشر شده از سوی رئیس کل گمرک حکایت از آن دارد که در این ماه حجم کل تجارت خارجی ۷ میلیارد و ۸۵۱ میلیون دلار بوده است. این آمار همچنین نشان می‌دهد وزن کالاهایی که در روند تجارت خارجی کشور قرار گرفته‌اند به بیش از ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تن می‌رسد.

سهم صادرات کالا در این ماه از کل تجارت خارجی رقمی معادل ۴ میلیارد و ۶۳۸ میلیون دلار بوده که شاهد رشد این رقم نسبت به ماه گذشته (شهریور ماه) هستیم. ارزش صادرات در ماه گذشته ۳ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار بوده است. همچنین وزن کالاهای صادر شده در مهرماه رقمی معادل ۱۹ میلیون و ۱۸۳ هزار تن ثبت شده است. سال گذشته نیز صادرات مهرماه به ارزش ۳ میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار و وزنی قریب به ۹ میلیون و ۴۱۳ هزار تن رسید. مقایسه آمار مهر ماه امسال با ماه گذشته و مهر ماه سال گذشته نشان می‌دهد، وضعیت ارسال کالا به بازارهای هدف در مهر امسال بهتر از دو بازه مذکور است.

واردات نیز در مهر امسال وزنی معادل ۲ میلیون و ۷۷۶ هزار تن دارد و ارزش این حجم کالا رقمی معادل ۳ میلیارد و ۲۱۷ میلیون دلار است. این در حالی است که در شهریور ماه امسال واردات معادل ۳ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار بوده است. علاوه‌بر این در بازه زمانی مشابه سال گذشته (مهرماه ۹۸) ۳ میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار واردات صورت گرفته بود.

ارزیابی آمارهای اعلام شده نشان می‌دهد تراز تجاری ایران در هفتمین ماه سال‌جاری به نفع صادرات بوده است؛ به‌گونه‌ای که صادرات، یک میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار از واردات بیشتر است.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.