کانال تلگرام تیترخوان

امکان حذف بیش از یک درس برای دانشجویان دانشگاه شریف امکان‌پذیر شد

امکان حذف بیش از یک درس برای دانشجویان دانشگاه شریف امکان پذیر شدبه گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف در آستانه آغاز امتحانات پایانی نیم سال اول تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است: بخش آموزشی نیم‌­سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ این روز‌ها در حالی به پایان می­‌‍رسد که از آغاز این نیم‌­سال همگی می‌­دانستیم مسیر چندان همواری را در پیش نخواهیم داشت. لزوم ارائه غیرحضوری دروس، ضعف زیرساخت­‌های ارتباطاتی و فناوری اطلاعات، تاخیر در اعلام نام پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری در دانشگاه‌­ها و بالتبع فشردگی بخش آموزشی برای دانشجویان نوورود و مواجه بودن با تبعات بیماری گریبان­گیر این روزها، همه و همه از دلایلی بودند که انتظار طی کردن مسیری کاملاً هموار را در این نیم‌­سال سخت می‌کرد.
اما مگر زندگی چیزی به غیر از گذر از فراز و نشیب­‌های این چنینی است؟ مسلماً با قرار گرفتن در چنین شرایطی آب­دیده­‌تر از سابق شده‌­ایم و گذر از آن نیز قوی­تر از قبلمان خواهد کرد.
اگرچه نیم­‌سال تحصیلی جاری و نیم‌­سال تحصیلی قبل، هر دو متاثر از شرایط دشوار ناشی از شیوع بیماری کرونا بوده­‌اند، اما از این نظر یک تفاوت آشکار بین دو نیم‌­سال مشهود بود. در نیم‌­سال گذشته به ناگاه با اتفاق غیرقابل انتظار شیوع بیماری مواجه شدیم، در حالی که در نیم‌­سال جاری از ابتدا به شرایط ناگزیر ناشی از بیماری واقف بودیم. تفاوت شرایط در نیم‌­سال قبل و نیم‌­سال جاری، در واقع تفاوت در طی کردن مسیری است که به ناگهان با ناهمواری مواجه می‌­شود با طی کردن مسیری که از ابتدا سختی‌­های راه آن تجربه شده و دیده می‌­شود. با علم به این موضوع، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به منظور کاستن از دغدغه‌های دانشجویان که ناشی از شرایط خاص ناشی از شیوع بیماری بوده است، تسهیلات مختلفی را متناسب با شرایط متفاوت این دو نیم‌­سال برای آن‌ها در نظر گرفت.
در نیم‌­سال قبل، به دلیل تجربه نخست دانشگاه در برگزاری غیرحضوری دروس در سطح وسیع، فرصت بسیار کوتاه دانشجویان برای تطابق با شرایط پیش آمده، تاخیر در شروع غیرحضوری بعضی از دروس و وجود عدم قطعیت در مواجهه با شیوع ویروس کرونا تسهیلاتی نظیر امکان تغییر نمره به p/w، با توجه به شرایط خاص آن نیم‌­سال لحاظ شد.
همچنین در ابتدای شروع نیم‌­سال جاری در خصوص تسهیلات مختص این نیم‌­سال (شامل امکان حذف بیش از یک درس و کاهش حداقل مجاز تعداد واحد‌های درسی) اطلاع رسانی صورت گرفت که این مبنا در ارائه دروس، طراحی تمرین‌­های درسی و برگزاری امتحانک­‌ها توسط اساتید مدنظر قرار گرفته و دانشجویان آموزش‌­های غیرحضوری را بر این اساس دریافت کرده‌­اند. با این وجود، همانند نیم‌­سال گذشته در نیم‌سال جاری نیز معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خود را متعهد می‌داند که موارد خاصی که دانشجویان با آن‌ها مواجه بوده و گزارش کرده‌اند، را در کمیته­‌های مربوطه به دقت مورد بررسی قرار داده و در حد امکان بستر لازم برای جبران آن‌ها را فراهم آورد.
همگی می­‌دانیم روبرو شدن با دو راهی­‌های متعدد مشخصه بارز مسیر‌های نه چندان هموار است. بسیاری از پیشنهاد‌ها یا طرح­‌هایی که در این مدت در دانشگاه با آن‌ها مواجه بوده‌­ایم، از جنس انتخاب مسیر در چنین دو راهی‌­هایی هستند. با اعتقاد به این حقیقت که انتخاب هوشمندانه مسیر مناسب در دوراهی­‌ها وجه تمایز سازمان­‌های موفق است، در انتخاب ناگزیر بین دوراهی‌­ها در مسیر طی شده از ابتدای شیوع بیماری همواره تلاش کرده­‌ایم با تکیه بر خرد جمعی و بررسی تمام جوانب مسیری را برگزینیم که در یک افق دوردست باعث ارتقاء دانشگاه و بالتبع منتفع شدن دانشجویان و دانش­‌آموختگان آن در دراز مدت شود.
برخی از طرح­‌ها یا پیشنهاد‌های که در دانشگاه در این مدت با تامل بررسی شده و مورد موافقت قرار نگرفته‌­اند، در واقع مسیر‌هایی هستند که پا نهادن در آن‌ها ممکن است علیرغم مزایای اولیه، به اعتبار دانشگاه و متاثراً به اعتبار دانش­‌آموختگان آن در آینده لطمه­‌های جبران ناپذیر وارد سازد. ایمان داریم میراث گرانبهایی که امروز به عنوان دانشگاه صنعتی شریف وجود دارد، حاصل تلاش‌­های بی‌وقفه افرادی در گذشته است که در انتخاب مسیر مصلحت­‌های جمعی را به منفعت­‌های فردی ترجیح داده‌­اند. اینکه امروز نام دانش‌­آموختگان دانشگاه به حق به اعتبار علمی، توانمندی، پایبندی به اخلاق حرف‌های و تعهد کاری گره خورده است، دستاوردی است که نه یک شبه، بلکه طی سالیان متمادی به ثمر نشسته است و امروز وظیفه همه ماست که از این دستاورد گرانقدر حفاظت کنیم.
اینک که در آستانه شروع امتحانات پایانی نیم­‌سال هستیم، برای تمامی دانشجویان موفقیت در این امتحانات را با استعانت از خداوند متعال آرزومندیم. امیدواریم با تمهیدات صورت گرفته توسط معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دانشکده‌­ها و مراکز آموزشی و با بهره‌­گیری از تجربیات کسب شده در برگزاری امتحانات به صورت غیرحضوری در نیم‌­سال قبل توسط اساتید (که آن‌ها نیز مانند دانشجویان نیم‌­سال سخت و پرکاری را پشت سر گذاشته‌­اند)، شرکت در امتحانات نیم‌­سال جاری با کمترین دشواری برای دانشجویان عزیز همراه باشد.
پاسداشت از اصول اخلاقی و حرف‌ه­ای که همواره دانشگاه صنعتی شریف مفتخر به رعایت آن‌ها در همه سطوح بوده است، وظیفه سنگینی است که بر دوش همه ما حتی در شرایط سخت ناشی از شیوع بیماری قرار دارد. از آنجا که معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تخطی از اصول حرف‌های و اخلاقی را اجحاف به حقوق تمامی دانشجویان می‌­داند، به منظور احقاق حقوق آن‌ها و به نمایندگی از آن‌ها با موارد آموزشی نقض کننده این اصول مطابق مقررات و به طور جدی برخورد خواهد کرد.
معتقد هستیم دانشجویان علیرغم تمام سختی‌­هایی که این روز‌ها به خاطر شرایط سخت ناشی از شیوع بیماری کرونا تحمل کرده‌­اند، پرچمدارانی شایسته­ برای اعتلای نام و اعتبار دانشگاه هستند. دانشگاه ما به داشتن دانشجویانی که رعایت اصول اخلاق حرف‌ه­ای را قلباً باور داشته و مقدم بر هر امری می­‌دانند بر خود بالیده و می­بالد. امیدواریم شیرینی پایان مسیر نه چندان هموار این نیم‌­سال، نویدگر آغاز روز‌هایی عاری از بیماری و حضور پرشور دانشجویان در جای جای دانشگاه باشد. چشم‌­انداز رسیدن به چنین روز‌هایی را در افقی نه چندان دور به انتظار نشسته­‌ایم.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.