کانال تلگرام تیترخوان

عدم خرید اوراق بدهی دولتی توسط بانک‌ها

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه (۲۹ مهرماه سال جاری) در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری بیست و دومین مرحله از این حراج، بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی غیر بانکی هیچ سفارشی در سامانه‌های بازار بین‌بانکی و مظنه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نکردند.
تنها سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس در حدود ۷۰۳.۱ میلیارد ریال اوراق «اراد ۴۹» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد خریداری کردند.
کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله بیست و سوم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیر بانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹ اجرا می‌کند. اوراق عرضه‌شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دو بار در سال) و به شرح جدول زیر است:
*بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.
*صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه مظنه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز دوشنبه (۱۲ آبان ماه) انجام خواهد شد.
* کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به‌طور جداگانه ارسال کنند. شایان‌ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.
ذکر این نکته ضروری است که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادت دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه‌شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشت دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته‌شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. درنهایت، عرضه اوراق به‌تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.