کانال تلگرام تیترخوان

هتک حرمت حرام است

مرز انتقاد و اهانت
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب صبح روز شنبه در دیدار حضوری با رئیس‌جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن قدردانی از عملکرد این ستاد، توصیه‌های مهمی را بیان و بر لزوم اتخاذ تصمیم‌های قاطع و حاکمیتی، اقناع افکار عمومی و همکاری همه دستگاه‌ها و آحاد مردم برای مقابله با وضعیت تأسف‌بار ویروس عالم‌گیر کرونا تأکید کردند. رهبر انقلاب با انتقاد صریح از اقدام برخی‌ در برخورد با دولت و رئیس‌جمهور و هتک حرمت ایشان، گفتند: هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نحوه مدیریت مقابله با این ویروس در کشورهای مختلف، خاطرنشان کردند: در برخی کشورها همانند امریکا بدترین مدیریت اعمال‌شده است ولی ما باید تلاش کنیم از این حادثه که باجان و سلامت مردم و امنیت و اقتصاد آن‌ها در ارتباط است، با بهترین مدیریت عبور کنیم. ایشان لازمه اِعمال مدیریت صحیح و مناسب را «اتخاذ تصمیم‌های قاطع حاکمیتی»، «اقناع افکار عمومی» و «همکاری همه دستگاه‌ها و همچنین همکاری مردم» دانستند و افزودند: البته این همکاری فقط مختص مقابله با کرونا نیست بلکه باید در همه مسائل بخصوص مسائل سیاسی وجود داشته باشد زیرا کشور که دارای ملتی قدرتمند، نظام نوپدید و سخن جدید است، به‌طور طبیعی با مسائل مهمی در عرصه جهانی و داخلی مواجه است. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم اتحاد و انسجام درونی در کشور، به اقدام اخیر برخی‎ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور اشاره کردند و گفتند: اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.

تفاوت انتقاد با اهانت و هتک حرمت
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انتقاد را غیر از هتک حرمت دانستند و افزودند: هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسئولان بیشتر، بخصوص در میان مسئولان بالای کشور. ایشان خاطرنشان کردند: ممکن است انتقاد درستی داشته باشید، انتقاد کنید اشکالی ندارد اما انتقاد با اهانت و هتک حرمت متفاوت است این‌گونه رفتارها و هتک حرمت، روش آمریکایی‌ها است که در مناظره‌ها و کارهای مطبوعاتی، خود را در دنیا رسوا کرده‌اند تا جایی که یک شخصیت برجسته سیاسی آن‌ها می‌گوید، دنیا با هراس و تحقیر به ما نگاه می‌کند. روش ما اسلامی و قرآنی است، یعنی انتقاد بیان می‌شود اما هتک حرمت انجام نمی‌گیرد. باید حرمت رؤسای سه قوه و مسئولان کشور که در عرصه خدمت‌رسانی به مردم هستند، حفظ شود.

سلامت مردم، اولویت در تصمیم‌گیری‌ها
ایشان بعد از بیان این نکته مهم، به بحث کرونا بازگشتند و با اشاره به جنبه‌های سلامت‌محور، امنیتی و اقتصادی تصمیم‌گیری‌ها درباره این بیماری و احتمال تعارض این جنبه‌ها با یکدیگر، تأکید کردند: ازآنجاکه جنبه‌های امنیتی و اقتصادی نیز نشأت گرفته از همین بیماری است، بنابراین اصل و اولویت در تصمیم‌گیری‌ها، سلامت مردم است.
رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از اقدامات ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته‌های وابسته به آن، عملکرد کادر درمان و سلامت را درخشان و جهاد فی سبیل الله خواندند و در ادامه توصیه‌های مهمی را بیان کردند که عبارت‌اند از:
*لزوم راه‌اندازی فوری یک عقبه قرارگاهی و عملیاتی برای اجرای تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و نظارت بر اجرا
* محوریت وزارت بهداشت برای تعیین مصادیق محدودیت‌ها
* هنگامی‌که وزارت بهداشت، مصادیق محدودیت را تعیین کرد، بقیه دستگاه‌ها باید بدون در نظر گرفتن ملاحظات دیگر، آن‌ها را رعایت و اجرا کنند. کنترل دقیق مبادی ورودی کشور، محدودیت ترددهای غیرضروری بین‌شهری به همراه اقناع مردم و اِعمال سختگیرانِ ضوابط در ناوگان حمل‌ونقل شهری و محیط‌های عمومی، ازجمله مصادیق محدودیت‌ها است که مسئولیت اصلی اجرا و نظارت، با شورای امنیت کشور و نیروی انتظامی است.
*آموزش همگانی درباره راه‌های شیوع و شیوه‌های پیشگیری به‌صورت محله محور و با استفاده از ظرفیت مساجد و بسیج و البته با محوریت وزارت بهداشت و همکاری وزارت ارشاد و صداوسیما.
*لزوم تصویب جرائم سختگیرانِ برای افرادی که مرتکب تخلفات بزرگ از ضوابط بهداشتی می‌شوند.
بسته‌های حمایتی برای آسیب دیدگان کرونا
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخت‌تر شدن شرایط زندگی برخی افراد و مشاغل با اجرای جرائم سختگیرانِ، خاطرنشان کردند: در این زمینه دولت باید بسته‌های حمایتی را در نظر بگیرد، ضمن آنکه خیرین و مردم نیز باید وارد میدان شوند و به کمک این افراد بیایند چراکه این کار جزو بهترین کارها وبرترین وسایل نزدیک شدن به خدا است.

ضرورت شناسایی بیماران در روزهای اول
ایشان همچنین با اشاره به اهمیت مقابله با بیماری در روزهای اول آن، گفتند: بر اساس گفته متخصصان اگر دریکی دو روز اول، مبتلایان شناسایی و برای معالجه آن‌ها اقدام شود، تلفات کاهش جدی خواهد یافت که این کار بسیار لازم است. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر «به حداقل رساندن مراجعات به دستگاه‌های اجرایی با افزایش خدمات الکترونیک»، مسئولان را به رعایت حداکثری ضوابط بهداشتی توصیه کردند و افزودند: متأسفانه گاهی برخی از مسئولان در رعایت مواردی مثل ماسک زدن به شیوه صحیح یا رعایت فاصله، کوتاهی می‌کنند که این بی‌اعتنایی‌ها بر رعایت‌های عمومی مردم هم اثر منفی می‌گذارد. ایشان همچنین با تأکید بر لزوم استخدام نیروی انسانی موردنیاز وزارت بهداشت، از تحقیقات پژوهشگران برای دستیابی به دارو و واکسنِ مقابله با کرونا صمیمانه و عمیقاً تقدیر کردند. «شنیده شدن یک حرف واحد از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا» توصیه بعدی و مؤکد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود.

لزوم ورود نیروهای داوطلب
برای مقابله با کرونا
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به حضور پرشمار نیروهای داوطلب در ماه‌های اول شیوع بیماری و خدمات مؤثر آنان همانند کمک به پرستاران، ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و معابر، راهنمایی خانواده‌ها و کمک به افراد سالمند، استمرار این فعالیت‌ها را مورد تأکید قراردادند و از نیروهای داوطلبِ مخلص و جوانان مؤمن و صالح خواستند بار دیگر وارد میدان شوند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه برخی افراد بیکار شده در اثر کرونا، بیمه بیکاری ندارند، گفتند: تأمین اجتماعی موظف است برای حل این مشکل اقدام کند که البته در این قضیه نیز ورود خیرین از برترین انفاق‌ها است.

پیشگیری و رعایت ضوابط بهداشتی
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای روحانی رئیس‌جمهور بابیان گزارشی از فعالیت‌های مقابله با کرونا در هشت ماه گذشته، گفت: برای مقابله با این ویروس فعلاً راهی جز رعایت ضوابط بهداشتی و پیشگیری وجود ندارد. رئیس‌جمهور افزود: همانند دوران جنگ که اجازه خرید تجهیزات جنگی به ما نمی‌دادند، در ابتدای شیوع کرونا نیز تقریباً هیچ‌کس تجهیزات موردنیاز مثل کیت تشخیص، دستگاه تنفس، امکانات و تجهیزات آی سی یو و حتی ماسک را به ما نداد ولی با اتکا به شرکت‌های دانش‌بنیان، این تجهیزات را به‌سرعت تولید کردیم و اکنون هیچ مشکلی نداریم. در ماجرای کرونا برای ما روشن شد که تکیه‌بر توان و امکانات داخلی و نگاه نکردن به دست دیگران تا چه حد برای ما مهم است و ما فهمیدیم که در روزهای مبادا باید روی پای خودمان بایستیم چراکه دیگران ما را حتی در مسائل مربوط به حقوق بشر، بهداشت و درمان و نجات جان انسان‌ها یاری نمی‌کنند، اگرچه شعارش را می‌دهند. آقای روحانی با اشاره به تفاوت ماهیت ویروس کرونای فعلی با ویروس اسفندماه که کشور را درگیر کرد، افزود: هم وزارت بهداشت و هم متخصصان می‌گویند ویروس ماه‌های اخیر ویروس جهش‌یافته اروپایی است که سرعت و قدرت انتقال آن، ۹ برابر شده است. رئیس‌جمهور با گلایه از جدی نگرفتن توصیه‌های قانونی از طرف برخی از مردم، گفت: محدودیت‌های شدید در مناطق پرخطر، مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از نقض قرنطینه مبتلایان و جریمه‌های قانونی برای متخلفان در نظر گرفته‌شده است. برای کمک به تهیه و توزیع مایحتاج افراد در قرنطینه به کمک مساجد و بسیج مردمی نیازمند هستیم.

اِعمال ضوابط و تشدید محدودیت‌های قانونی
در ادامه دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تشکر از حمایت‌های بی‌بدیل و دلگرم‌کننده رهبر انقلاب اسلامی و زحمات کلیه مسئولان و جهاد کادر درمان برای مقابله با کرونا، گفت: در هیچ جای دنیا نمی‌توان بیماری همه‌گیر را با خواهش و توصیه کنترل کرد و باید با اِعمال ضوابط و تشدید محدودیت‌های قانونی، این بیماری را مهار کنیم.

ستاره صبح گزارش می‌دهد
واکنش‌ها به سخنان رهبری
علی اصغر عنابستانی،نماینده سبزوار: رهبری مصداقی برای توهین‌ها تعیین نکرده‌اند!
محمد مهاجری: وقتی قالیباف در برابر توهین‌ها ساکت می‌نشیند، در بداخلاقی‌ها شریک است

اشاره: دولت و در رأس آن حسن روحانی، طی هفته‌ها و روزهای گذشته با تندروی و توهین برخی نمایندگان مواجه شده بود، تا جایی که سرهنگ بازنشسته اردشیر مطهری نماینده گرمسار گفت: « آقای رئیس جمهور که خودت را مخفی کردی آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟!». همچنین مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی، در توئیتی عجیب و بی‌سابقه خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: «امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود»! این تندروی‌ها با واکنش صریح رهبر انقلاب مواجه شد. ایشان روز شنبه در دیدار حضوری با رئیس‌جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، با انتقاد صریح از اقدام برخی‌ها در برخورد با دولت و رئیس‌جمهور و هتک حرمت ایشان، گفتند: «هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد. ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد.» اما به نظر می‌رسد باوجوداین تذکر صریح رهبری، اصولگرایان از کردار خود پشیمان نیستند و قصد عذرخواهی هم ندارند. ذوالنوری در توییتر بدون آن‌که به توهین خود به رئیس‌جمهور اشاره کند، نوشت: «لحظه‌ای از احقاق حقوق مردم شریف غفلت نخواهم کرد.» شگفت اینکه علی‌اصغر عنابستانی نماینده سبزوار و از افراد نزدیک به احمدی‌نژاد هم که چندی پیش در توییت‌هایی روحانی را «دهان‌دریده»، «فرومایه» و «وقیح» توصیف کرده بود، در واکنش به سخنان رهبری گفته که «روحانی نازک‌نارنجی شده است! رهبری مصداق برای این توهین‌ها تعیین نکرده‌اند.» این در حالی است که رهبر انقلاب گفتند «هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسئولان بیشتر، بخصوص در میان مسئولان بالای کشور» بسیاری از تحلیلگران می‌گویند اقدامات اینچنینی اصولگرایان و تندروها نوعی فرار به‌جلو است تا ناکارآمدی‌هایی که خودشان باعث آن شده‌اند را به گردن دولت فعلی بیندازند و دولت را ناکارآمد جلوه دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز شنبه در دیدار حضوری با رئیس‌جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، با انتقاد شدید و صریح از اقدام برخی‌ها در برخورد با دولت و رئیس‌جمهور و هتک حرمت ایشان، گفتند: هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد.

واکنش صریح رهبری
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم اتحاد و انسجام درونی در کشور، به اقدام اخیر برخی‎ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور اشاره کردند و گفتند: اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم. ایشان انتقاد را غیر از هتک حرمت دانستند و افزودند: هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسئولان بیشتر، بخصوص در میان مسئولان بالای کشور. ایشان خاطرنشان کردند: ممکن است انتقاد درستی داشته باشید، انتقاد کنید اشکالی ندارد اما انتقاد با اهانت و هتک حرمت متفاوت است این‌گونه رفتارها و هتک حرمت، روش آمریکایی‌ها است که در مناظره‌ها و کارهای مطبوعاتی، خود را در دنیا رسوا کرده‌اند تا جایی که یک شخصیت برجسته سیاسی آن‌ها می‌گوید، دنیا با هراس و تحقیر به ما نگاه می‌کند. روش ما اسلامی و قرآنی است، یعنی انتقاد بیان می‌شود اما هتک حرمت انجام نمی‌گیرد.

آتش شدید توپخانه
این عتاب از سوی رهبری نسبت به این دست تندروی‌ها برای اولین‌بار نبود و پیش‌ازاین مجتبی ذوالنوری از انتقاد مستقیم رهبری نسبت به این رفتارها سخن گفته بود. او در مصاحبه‌ای با وب‌سایت مشرق نیوز با اشاره به یکی از دیدارهای مسئولان با رهبر انقلاب گفته است: «آقا در آنجا به بنده فرمودند: «آقای ذوالنور آتش توپخانه شما خیلی شدید است این‌قدر شدید به مصلحت نیست.» عین عبارت بود، چون وظیفه می‌دانم عبارت‌های رهبری را جزءبه‌جزء حفظ کنم.» او روایتش را این‌طور ادامه می‌دهد که: «آقای علی لاریجانی رئیس مجلس در آنجا گفت که آقای ذوالنور چون دیگر در سپاه نیستند دیگر آن محدودیت‌ها را ندارند. آقا فرمودند: «آن موقعی که در سپاه بودند هم همین‌طور بود.» هیچ‌چیزی بیشتر از این نبود و اگر هم بوده در آن جمع نبوده است.»

واکنش ذوالنوری
نماینده قم در مجلس که اخیراً حمله تندی به حسن روحانی رئیس‌جمهوری داشت، پس از تذکر رهبر انقلاب پیام تازه‌ای در این خصوص منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در حساب توییتری خود نوشت: «بسمه‌تعالی تبعیت از فرامین الهی رهبر عزیز و ولی امرم را از اوجب واجبات میدانم و تمام آبرو، هستی، و وجود خود را در اطاعت اوامرش تقدیم می‌دارم و در چارچوب تکالیف قانونی خود و تدابیر معظم له لحظه‌ای از احقاق حقوق مردم شریف غفلت نخواهم کرد».

رئیس‌جمهور نازک‌نارنجی!
علی‌اصغر عنابستانی نماینده مجلس که مدتی قبل توییتی توهین‌آمیز خطاب به روحانی منتشر کرده بود، در واکنش به سخنان رهبری مبنی بر غلط بودن هتک‌حرمت رئیس‌جمهوری گفته که «قطعاً توهین به رئیس‌جمهور بد است اما روحانی نازک‌نارنجی شده است! رهبری که مصداق برای این توهین‌ها تعیین نکرده‌اند». به گزارش خبرگزاری برنا، نماینده سبزوار در مجلس افزوده: «حرف در مصداق است که چه کلامی هتک حرمت محسوب می‌شود یا نمی‌شود. توییت خود به روحانی را توهین نمی‌دانم. ان‌شاءالله همه باهم تمرین کنیم تا احترام یکدیگر را نگه‌داریم». گفتنی است این نماینده مجلس چندی پیش در توییت‌هایی روحانی را «دهان‌دریده»، «فرومایه» و «وقیح» توصیف کرده بود. علی‌اصغر عنابستانی در انتخابات اسفندماه از حوزه انتخابیه «سبزوار، جوین و جغتای و خوشاب و داورزن» که ۵۳درصد مشارکت عمومی داشته، با ۸۳ هزار رأی راهی مجلس شده است.
رویا یا کابوس اصولگرایان
احمد زیدآبادی، تحلیلگر سیاسی در کانال خود نوشت: «با ممنوع شدن هتک حرمت از حسن روحانی، اصولگرایان تندرو سیبل اصلی خود را برای تیراندازی سیاسی از دست دادند! حالا آن‌ها از این به بعد در مجلس یا رسانه‌های خود می‌خواهند مشکلات جاری را به کجا نسبت دهند تا هم بی‌برنامگی خود را پنهان کرده باشند و هم دلِ حامیان خود را به دست آورند؟ آن‌ها تاکنون با حملۀ بی‌امان به دولت روحانی و شخص او می‌‌کوشیدند تا خود را مرکز ثقل نظام سیاسی و جوهر مرام انقلابیگری معرفی کنند، اما نمی‌دانستند که این نوع رؤیاها لزوماً طبق نظر آن‌ها تعبیر نمی‌شود! شرایط کشور ما بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر از آن است که ذهن‌هایِ بسیط پاره‌ای اصولگرایان افراطی، توان نسخه‌پیچی برای آن را داشته باشند، بنابراین، اگر آن‌ها تغییری در نگاه خود ایجاد نکنند و با همین فرمان به‌پیش تازند، چه‌بسا رؤیایشان به کابوس هم تبدیل شود!»

قالیباف، شریک بداخلاقی
فعال رسانه‌ای اصولگرا در توئیتی نوشت: امیدوارم آقای قالیباف، خودش را مصداق انتقاد رهبر معظم انقلاب از مسئولینی که پروتکل‌های بهداشتی کرونا را رعایت نمی‌کنند و درجاهای مختلف حضور می‌یابند بداند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، در توئیتی با هشتگ‌های قالیباف، رهبر معظم انقلاب، کرونا، ذوالنور و رئیس‌جمهور نوشت: «امیدوارم آقای قالیباف، خودش را مصداق انتقاد رهبر معظم انقلاب از مسئولینی که پروتکل‌های بهداشتی کرونا را رعایت نمی‌کنند و درجاهای مختلف حضور می‌یابند بداند. همچنین قبول کند وقتی در برابر توهین امثال ذوالنور به رئیس‌جمهور، ساکت بر صندلی سبزش می‌نشیند در بداخلاقی آن‌ها شریک است.»

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.