کانال تلگرام تیترخوان

رونمایی از نظام جمع سپاری در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، میثم مظفر رئیس مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی دبیرخانه مجمع گفت: در راستای جمع سپاری و مشارکت جویی نخبگان در امر سیاست پژوهی، سامانه‌ای با عنوان "نجم"، نظام جمع سپاری دبیرخانه مجمع، طراحی و بهره برداری از آن امروز با حضور مدیران اندیشکده‌ها و مراکز مطالعاتی راهبردی کشور رونمایی شد.

وی گفت: جمع‌سپاری در سه مرحله انجام می شود. ایده اولیه در سامانه نجم بارگذاری می شود. در مرحله دوم ارائه بندهای پیشنهادی در سیاست های کلی و … است. در فاز سوم مجمع به جمع بندی اولیه می‌رسد و نسخه نیمه نهایی در سامانه نجم بارگذاری می‌شود تا نکات نهایی صاحبنظران را بار دیگر دریافت کنیم. ایده‌ها در هیات های داوری به ریاست اعضای مجمع داوری می‌شود. اندیشکده معین در قلمرو موضوع هم در داوری ایده‌ها دخیل هستند.

به گفته رئیس مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام این فرایند که به نوعی مکمل فرایند سنتی گذشته است، پای طیف وسیعی از نخبگان را به عرصه سیاستگذاری کشور باز می کند و از مشارکت آنها استفاده می کند تا بتواند بهترین و مطلوبترین نتیجه را حاصل نماید و جمع سپاری در حکمرانی امروز با توجه به پیچیدگی مسائل و ابعاد مختلف موضوعات از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

مظفر تصریح کرد: در واقع جمع سپاری، به همراه سایر روش های مشارکت جویانه، فرصت های تازه ای را برای فعالیت شهروندان ایجاد می کند تا هم شهروندان و ذینفعان در موضوعات مختلف سیاستگذاری بتوانند در تصمیمات کلان کشور دخیل باشند و همچنین سیاستگذاران را با ابعاد عینی و ملوس تر موضوعات جامعه و اقشار مختلف نزدیکتر میکند و سبب اتخاذ تصمیمات آگاهانه‌تر سیاسی برای حاکمیت می گردد. همچنین فرصت‌های تازه‌ای را در راستای جاری شدن صدای مردم در فرایندهای سنتی سیاستگذاری ارائه می نماید.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.