کانال تلگرام تیترخوان

شخصیت‌ها و مقام‌های سیاسی درگذشت آیت‌الله تسخیری را تسلیت گفتند

به گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدعلی تسخیری رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام امروز (سه‌شنبه، ۲۸ مرداد) در ۷۶ سالگی در اثر عارضه قلبی درگذشت.

تقریب میان مذاهب اسلامی و ترویج معارفه ائمه هدی

آیت‌الله احمد جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری در پیام تسلیت درگذشت آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری اظهار داشت: این عالم ربانی علاوه بر عضویت مؤثر در مجلس خبرگان رهبری، سالیان متمادی از عمر شریف خود را در راه تقریب میان مذاهب اسلامی و ترویج معارف ائمه هدی علیهم‌السلام صرف کرد و به حق از خدمتگزاران صادق دین و مذهب بود.

وی تصریح کرد: اینجانب ضایعه فقدان آن عالم نستوه را محضر حضرت ولی عصر «اروحنا فداه»، رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی»، نمایندگان مجلس خبرگان، علمای اعلام، حوزه‌های علمیه و بیت مکرم وی تسلیت می‌گویم و در آستانه ایام سوگواری حضرت سیدالشهداء (ع) از خداوند منان برای آن فقید سعید، حشر با اولیای الهی و علو درجات و برای همه بازماندگان صبر جمیل و أجر جزیل مسألت دارم.

فقیه، اقتصاددان و شاعر انقلابی و مشاور رهبر انقلاب

غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و رییس کمیته فقهی سازمان بورس در پیامی ارتحال عالم ربانی، فقیه اقتصاددان، ادیب، شاعر انقلابی، آیت الله تسخیری از شاگردان برجسته شهید آیت الله سید محمدباقر صدر، مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی، عضو جامعه روحانیت مبارز، عضو مجلس خبرگان و عضو کمیته فقهی بورس را به رهبر بزرگوار انقلاب و حوزه‌های علمیه و روحانیت ومردم عزیز تسلیت می‌گویم.

وی تصریح کرد: آیت الله تسخیری شخصیت فوق‌العاده فعال در عرصه‌های مختلف علمی، سیاسی و انقلابی در داخل و خارج کشور بود، وی را علمای بلاد اسلامی بیش از داخل کشور می‌شناختند، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس فقه اسلامی مشارکت می‌کرد و همواره نقش فعال داشت، خداوند وی را رحمت کند و به خانواده، بازماندگان و دوستدارانش، صبر واجر مرحمت فرماید.

خدمات شایان توجه در دفاع از انقلاب اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی

سیدکمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی نیز با صدور پیامی در پی رحلت عالم ربانی حضرت آیت الله تسخیری اظهار داشت: رحلت عالم ربانی حضرت آیت الله تسخیری را به خانواده و دوستداران آن مرحوم تسلیت می‌گویم.

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله تسخیری در طول عمر پربرکت خود خدمات شایان توجهی در دفاع از انقلاب اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی ‌و جوامع اسلامی داشت و تلاش وافری در جهت تقریب مذاهب اسلامی انجام داد. از خداوند منان علو درجات آن مرحوم را خواستارم.

تلاش برای مبارزه با تکفیر درون جهان اسلام میان مذاهب گوناگون

سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در پیامی اظهار داشت: با اندوه فراوان از درگذشت یکی از چهره‌های شاخص حوزه‌های علمیه آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری قدس سره الشریف، رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب مطلع شدیم.

وی افزود: آن مرحوم از چهره‌های اسلامی مهمی بود که برای تقریب میان مذاهب اسلامی و مبارزه با تکفیر درون جهان اسلام میان مذاهب گوناگون تلاش فراوان کرد. این مصیبت بزرگ را به دولت و ملت ایران و به خصوص خانواده و بستگان آن مرحوم تسلیت می‌گوییم و از خداوند متعال می‌خواهیم که وی را مشمول رحمت واسعه خود قرار دهد و در بهشت برین جای دهد.

علی اکبر ولایتی: آیت الله تسخیری چهره ای شناخته شده در جهان اسلام بود

علی اکبر ولایتی نیز در پیامی ضمن تسلیت درگذشت آیت الله تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام نوشت: آیت الله تسخیری به عنوان چهره شناخته شده در جهان اسلام و ایران منادی وحدت و تقریب امت اسلامی با اثراتی ماندگار و بی نظیر بودند.

ولایتی در این پیام افزود: خبر تاسف انگیز رحلت عالم ربانی و مجتهد عالی قدر جهان اسلام و مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، حضرت آیت الله محمد علی تسخیری که عمر با برکت خویش را همواره در راه اعتلای ارزش های بلند و متعالی اسلام مصروف داشتند، موجب تاثر و تالم فراوان شد.

وی اظهار داشت: ایشان به عنوان شخصیتی تاثیرگذار در جهان اسلام، منادی وحدت امت اسلامی با اثراتی ماندگار و بی نظیر بودند و خدمات ارزشمندی را از خود به یادگار گذاردند و نام و یاد ایشان به نیکی همواره در اذهان ملت ایران و امت اسلامی ثبت و ضبط خواهد ماند.

ولایت در این پیام افزود: این مجتهد نستوه و مبارز همراه امام(ره) و رهبری، با تلمذ از محضر اساتید برجسته همچون آیات عظام و مراجع تقلید شهید سید محمد باقر صدر، خویی، سید محمد تقی حکیم، … علاوه بر شناخت معارف و اندیشه های اسلامی، در نجف تحصیلات دانشگاهی را نیز به پایان رسانید و به عنوان شخصیتی جامع الاطراف و آشنا به بسیاری از مشکلات جهان اسلام توانستند در راه وحدت و تقریب امت اسلامی تلاش غیر قابل وصفی را انجام دهند.

وی تاکید کرد: مرحوم آیت الله تسخیری در مسئولیت های خطیری همچون نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، ریاست شورای عالی و سال ها دبیر کلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، نایب رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عضو مجمع فقه اسلامی جده، عضو کمیته فقهی بانک جهانی توسعه اسلامی و … در کنار تواضع و فروتنی همواره تلاش های وصف ناپذیری داشتند و ثمرات و برکات بسیاری از اقدامات ایشان کماکان مورد بهره برداری در عرصه های داخلی و بین المللی قرار دارد.

نایب رییس اول مجلس درگذشت تسخیری را تسلیت گفت

نایب رییس اول مجلس شورای اسلام نیز در این پیام تسلیت نوشت: خبر ارتحال عالم و عامل وارسته آیت الله محمدعلی تسخیری رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام موجب تأثر و تألم فراوان شد.

سید امیر حسین قاضی ‌زاده هاشمی اظهار داشت: آیت الله تسخیری عمر خود را صرف مجاهدت در راه وحدت جهان اسلام کرد و توفیقات بسیار زیادی را در زمینه وحدت جهان اسلام و تقریب ادیان مختلف الهی و آسمانی داشت. ایشان در طول عمر با برکت خود علاوه بر نقش بسیار ارزنده‌ای در معرفی اسلام در مجامع بین المللی، توانست صدای رسای مکتب اسلام ناب محمدی و مکتب تشییع در جوامع مختلف بشری باشد.

وی خاطر نشان کرد: آیت الله تسخیری در کنار مجاهدت های فراوانی که برای وحدت امت اسلام داشت، در بیداری ملت‌ها نیز نقش بسیار موثر و غیرقابل انکاری در کارنامه درخشان خود دارد و همواره در کنار سردار بزرگ اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی در تقویت محور مقاومت نقش بی‌بدیلی را ایفا کرد.

قاضی زاده هاشمی در این پیام تصریح کرد: آیت الله تسخیری همواره به عنوان یکی از پیشگامان مبارزه با جریان تحریف در کشور و جهان اسلام بود و در این راه قدم‌های بزرگی در راه دفاع از مذهب شیعه و ادیان الهی برداشت.

وی تاکید کرد: درگذشت این عالم والا مقام را خدمت مقام معظم رهبری و بیت مکرم ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و از خداوند باری تعالی طلب مغفرت و علوّ درجات را برای ایشان مسالت می‌نماییم.

واعظی: مجاهدات فرهنگی آیت الله تسخیری، الگویی برای مبلغان تشیع خواهد بود

رییس دفتر رییس جمهوری نیز با تسلیت رحلت عالم ربانی و مبلغ برجسته مکتب اهل بیت(ع)، آیت‌الله تسخیری تصریح کرد: بی‌شک مجاهدات فرهنگی و علمی این اندیشمند اسلامی، الگویی برای مبلغان و مروجین مکتب تشیع خواهد بود.

محمود واعظی افزود: رحلت عالم ربانی و مبلغ برجسته مکتب اهل بیت(ع)، ‌حضرت آیت‌الله محمدعلی تسخیری موجب تأثر خاطر شد.

وی اظهار داشت: این شخصیت علمی و فرهیخته کشور در کنار فعالیت‌های مختلف سیاسی، با حضور مؤثر در مجامع جهانی و ارائه خدمات فرهنگی متعدد در خارج از کشور، در ایجاد وحدت و همدلی میان مسلمانان، تقریب مذاهب اسلامی و به ویژه ترویج و تبیین فرهنگ تشیع، خدمات ماندگاری از خود بر جا گذاشت که بی‌شک مجاهدات فرهنگی و علمی این اندیشمند اسلامی، الگویی برای مبلغان و مروجین مکتب تشیع خواهد بود.

وی تصریح کرد: اینجانب این ضایعه را به حوزه‌های علمیه، عموم ارادتمندان و خانواده محترم آن مرحوم تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت الهی و همجواری با صالحان و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

صالحی نیز رحلت آیت الله تسخیری را تسلیت گفت

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران با صدور پیامی رحلت عالم ربّانی، حضرت آیت الله محمد علی تسخیری، مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور جهان اسلام را تسلیت گفت.

صالحی اظهار داشت: با نهایت تألم و تأسّف، خبر رحلت اندوهبار عالم ربّانی و فقیه صمدانی، حضرت آیت الله محمد علی تسخیری را دریافت نمودم. اگرچه آن عالم فرزانه در سطح رسانه ها و افکار عمومی جامعه اسلامی با عناوینی همچون عضویت در مجلس خبرگان رهبری و مشاورت رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در امور جهان اسلام شناخته می شد، اما یاد و نام آن روحانی وارسته با موضوع راهبردی وحدت امت اسلامی و فعالیت های مجمع تقریب مذاهب اسلامی پیوندی ناگسستنی یافته است.

وی در این پیام خاطر نشان کرد: بدون تردید، خاطره اقدامات روشنگرانه ایشان در مقام یکی از شاگردان و رهپویان مکتب فکری حضرت امام خمینی (ره)، امام موسی صدر و شهید والامقام آیت الله سید محمد باقر صدر برای همیشه در حافظه جمعی دوستداران و دلبستگان عزّت و عظمت امت اسلامی ثبت و ضبط خواهد شد. و دیگر فضلا و اندیشمندان روشن اندیش در حوزه های علمیه و دانشگاه های کشورمان، راه آن روحانی مجاهد و دلسوز جوامع اسلامی را ادامه خواهند داد.

صالحی تاکید کرد: اینجانب ضمن عرض تسلیت به محضر مقام معظم رهبری، آیات عظام و شخصیت های فرهیخته حوزوی و دانشگاهی و ابراز همدردی عمیق با خاندان جلیل القدر تسخیری و بازماندگان ایشان، از درگاه ایزد منان برای آن فقیه خلد آشیان، علوّ درجات و همنشینی با اولیاء دین و ابرار و نیکان مسألت می کنم.

رییس جامعه روحانیت رحلت آیت الله تسخیری را تسلیت گفت

آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی رییس جامعه روحانیت مبارز با تجلیل از مقام شامخ روحانی وارسته و عالم ربانی مرحوم حضرت آیت الله محمدعلی تسخیری ایشان را پرچمدار وحدت و منادی تقریب مذاهب اسلامی دانست و گفت: از ارتحال و فقدان این شخصیت ممتاز و کم نظیر متاثر و متالم هستیم و واقعا خلا حضور ایشان در این مسیر احساس خواهد شد.

وی با اشاره به ابعاد شخصیتی مرحوم آیت الله تسخیری افزود: ایشان بحث ها و نظرات جالب و راهگشایی در مسیر وحدت و همگرایی در جهان اسلام و نزدیکی نخبگان و شخصیت‌های برجسته اهل سنت با جهان تشیع ایفا نموده اند و امیدواریم که راه و کاری که ایشان آغاز کرده بودند بدون وقفه و انشاالله با قوت و قدرت بیشتری ادامه یابد.

رییس جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اینکه در میان اهل سنت و شخصیت های بزرگ جهان اسلام ایشان را به عنوان «شیخ محمدعلی تسخیری» می شناختند، افزود: مرحوم تسخیری یک تنه کار چندین سازمان و تشکیلات را در ایجاد وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی انجام داد و با حضور در مجامع و سمینارها و کنفرانس ها و ارائه سخنرانی های پرشور و عالمانه و صادقانه بر قلوب نخبگان و چهره های ممتاز مذاهب تاثیر گذاشت و آنها را جلب و جذب کرد و این رمز موفقیت این عالم فقید سعید بوده است.

تقویت ارتباطات دینی و فرهنگی با جهان اسلام از مجاهدات آیت الله تسخیری بود

علی لاریجانی، مشاور مقام معظم رهبری با صدور پیامی، درگذشت آیت الله تسخیری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، نماینده استان تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور جهان اسلام را تسلیت گفت

وی در این پیام یادآور شد: ایشان عالمی مجاهد و خستگی‌ناپذیر در تبلیغ معارف اسلام و تشیع و برخوردار از همتی بلند در تلاش برای تقریب مذاهب اسلامی و اتحاد مسلمین بودند و تلاشهای ارزنده ایشان در تقویت ارتباطات دینی و فرهنگی کشور با جهان اسلام از مجاهدات به یادماندنی این فقیه فاضل و فرزانه است.

آیت الله تسخیری همواره در مسیر آرمانهای نظام حرکت کرد
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی ضمن تسلیت درگذشت آیت‌الله محمد علی تسخیری مشاوره عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام نوشت: این عالم ربانی یکی از عالمان توانمند و پیشتاز در عرصه‌های علمی و فقهی بود که در تاریخ انقلاب اسلامی، همواره حرکت در مسیر آرمان‌های سترگ نظام و وحدت و اتفاق امت اسلامی را در اندیشه و عمل مجاهدانه و خالصانه خود جست‌وجو می‌کرد.
سرلشکر پاسدار محمد باقری افزود: بی‌شک عزم، همت و کوشش‌های با شکوه این چهره خدوم در گسترش علوم و معارف اسلامی، ترویج شعائر اهل بیت (ع)، بسط فرهنگ و گفتمان انقلاب و تقریب مذاهب اسلامی و نیز خدمات برجسته در سنگرهای مختلف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بویژه در تأسیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب و فعالیت‌های مؤثر در حوزه و دانشگاه و راهبری برنامه‌های فرهنگی خارج از کشور، ماندگار و راهگشای شیفتگان خدمت به اسلام عزیز و خیمه ولایت خواهد بود.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این پیام یادآورشد: این مصیبت عظمی را به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، روحانیت معزز، خانواده مکرم ایشان، تسلیت عرض نموده و برای آن عالم ربانی و برجسته از درگاه خداوند متعال علوّ درجات و همنشینی با پیامبراعظم (ص) و برای بازماندگان ارجمند صبر و شکیبایی و سکینه قلبی مسألت می‌کنم.
اقدامات ماندگار و خدمات ارزشمند
سعید اوحدی معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در پیامی گفت : درگذشت روحانی عالیقدر «آیت الله سید محمدعلی تسخیری» مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اسلامی و نماینده محترم مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری در امور جهان اسلام، موجب تأثر و تألم فراوان گردید.
آن عالم ربانی و روحانی والا مقام، عمر گرانمایه و پر برکت خویش را خالصانه و متعهدانه در مسیر حق و حقیقت و خدمت به اسلام و انقلاب سپری کردند و خدمات ارزشمندی به جامعه اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ارائه نمودند. مبارزات انقلابی، اقدامات ماندگار و خدمات ارزشمند آن مرحوم در دوران زندگی و عمر پربرکتشان و در مسئولیت‌های مختلف هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد.
ضمن عرض همدردی، ارتحال این عالم وارسته را خدمت بیت مکرم ایشان تسلیت عرض می‌نمایم. پروردگار متعال به شما و همه سوگواران این ضایعه دردناک، صبر جمیل و شکیبایی عنایت فرماید و روح آن روحانی والامقام را در فردوس برین و دریای بیکران رحمتش به آسودگی و آرامش برساند.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.