کانال تلگرام تیترخوان

شخصیت‌ها و مقام‌های سیاسی درگذشت آیت‌الله تسخیری را تسلیت گفتند

به گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدعلی تسخیری رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام امروز (سه‌شنبه، ۲۸ مرداد) در ۷۶ سالگی در اثر عارضه قلبی درگذشت. در پی درگذشت آیت الله تسخیری جمعی از شخصیت‌ها و تشکلهای سیاسی در پیام‌های جداگانه‌ای این فقدان این عالم را تسلیت گفتند.

آیت الله تسخیری درگذشت

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پیامی با تسلیت درگذشت آیت‌الله محمدعلی تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام نوشت: خدمات و تلاش‌های ارزشمند آن فقید سعید در عرصه تحقیق و پژوهش و مجاهدت‌های مجدانه‌اش در جهت تقریب مذاهب و وحدت مسلمین برای نظام اسلامی و اندیشمندان جهان اسلام باقیات الصالحاتی گرانقدر خواهد ماند.

وی افزود: درگذشت این عالم ربانی را در آستانه ماه محرم حسینی به خاندان معزز، همکاران و ارادتمندان آن مرحوم و جامعه روحانیت تسلیت گفته و برای روح پرفتوحش علو درجات و همجواری با مولایش حضرت سیدالشهدا(ع) در فردوس اعلی را از درگاه حضرت باری تعالی مسالت دارم.

مجاهدت‌های سترگ روحانی برجسته و فقیه عالیقدر در ترویج علوم و معارف دینی ماندگار است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی با تسلیت درگذشت آیت الله تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام اعلام کرد: مجاهدت‌های سترگ و متمادی آن روحانی برجسته و فقیه عالیقدر در ترویج علوم و معارف دینی و آموزه‌های اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در کنار تلاش‌های عالمانه، صادقانه و خستگی‌ناپذیر وی در تقریب مذاهب اسلامی و تعمیق وحدت و یکپارچگی امت پیامبر اعظم (ص) برابر توطئه‌های پلید استکبار جهانی و اندیشه‌ها و فرقه‌های جعلی و تفرقه‌افکن میان مسلمانان، برای همیشه ماندگار و کارنامه‌ای الهام‌بخش و راهگشا را فراروی ادامه دهندگان این راه مقدس اختیار قرار داده است.

آیت الله تسخیری عالم اندیشمند و آگه به زمان بود

علی یونسی مشاور ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در پیامی ضمن تسلیت رتحال عالم ربانی و عارف وارسته، آیت الله محمدعلی تسخیری افزود: آن عالم اندیشمند، آگاه و زمان شناس، از جمله چهره های کم نظیر و درخشان در عرصه دین، علم، فرهنگ و حکمت در جهان اسلام و همواره از پیشگامان ترویج وحدت، همدلی و انسجام میان مسلمانان بود و تا پایان عمر شریف خود، در این مسیر، تلاش های بی وقفه و خستگی ناپذیر داشت.

وی در این پیام نوشت: اینجانب، که از نزدیک با اندیشه‌ها و افکار تقریبی و وحدت آفرین این عالم کم نظیر، روشن ضمیر و اخلاقی مانوس بوده ام، فقدان ایشان را ضایعه ای جبران ناپذیر برای جهان اسلام دانسته و آن را به محضر مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه و اندیشمندان جهان اسلام، مراکز علمی و تحقیقات اسلامی در سرتاسر جهان، و به بیت مکرم و بازماندگان محترم آن روحانی جلیل القدر تسلیت و تعزیت عرض نموده و رحمت واسعه الهی و علو درجات و حشر با اولیاء و صالحان، از درگاه خداوند متعال، مسالت می‌کنم.

آیت الله تسخیری برای تقریب میان مذاهب اسلامی تلاش فراوان کرد

محمدرضا عارف رییس شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصللاح طلبان و نماینده سابق مجلس در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت ارتحال آیت الله تسخیری نوشت: ایشان در طول حیات پربرکت خود برای تقریب میان مذاهب اسلامی و مبارزه با تکفیر درون جهان اسلام میان مذاهب گوناگون تلاش فراوان کرد.

وی در ادامه پیام خود یادآور شد: آیت الله تسخیری که یکی از شاگردان حضرت امام خمینی (ره)، امام موسی صدر و شهید والامقام آیت الله سید محمد باقر صدر بودند یاد و خاطره ایشان برای همیشه در حافظه جمعی دوستداران و دلبستگان عزّت و عظمت امت اسلامی ثبت و ضبط خواهد شد. اینجانب که از دوستدارن و علاقمندان ایشان بودم این ضایعه بزرگ را به رهبر معظم انقلاب، حوزه های علمیه و همه ارادتمندان ودوستداران آن فقید سعید به ویژه بیت شریف و بستگان و فرزندان محترمشان از صمیم قلب تسلیت عرض می کنم. از خداوند منان خواستارم در برابر این ضایعه بزرگ به همه علاقه مندان و وابستگان ایشان صبر و شکیبایی و اجر جزیل عنایت فرماید.

تسلیت رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش

به دنبال درگذشت آیت الله تسخیری مشاور عالی رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام و ریاست پیشین مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی؛ حجت الاسلام والمسلمین عباس محمدحسنی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش طی پیامی رحلت این عالم جلیل القدر را تسلیت گفت.

تسلیت دبیر کل جبهه پایداری در پی درگذشت آیت الله تسخیری

مرتضی آقا تهرانی دبیرکل جبهه پایداری نیز در پیامی نوشت: آیت الله تسخیری رحمت‌االله علیه بخش قابل توجهی از عمر گرانقدر خود را وقف نزدیک ساختن قلوب مسلمانان به یکدیگر کردند. تلاش‌های خالصانه ایشان برای به وحدت رساندن امت اسلامی به منظور اتحاد هرچه بیشتر در برابر دشمنان خداناباور و متجاوز، در خاطر همگان به ویژه علمای آزاده جهان اسلام خواهد ماند. بدون شک فقدان منادی وحدت، مجاهد انقلابی و عالم جلیل‌القدری چون آیت‌الله تسخیری، خسران بزرگی را متوجه مجلس خبرگان رهبری خواهد کرد.

تسلیت رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین
در پیام محمدرضا باهنر آمده است: خبر درگذشت عالم ربانی مرحوم حضرت آیت الله تسخیری سبب تاثر و تالم فراوان گردید. اینجانب سالها شاهد تلاش های شبانه روزی آن فقید سعید در ایجاد وحدت میان مذاهب مختلف اسلامی در برابر دشمنان مشترک اسلام و مسلمین بودم. از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران واسعه الهی و برای خانواده محترم و علاقمندان ایشان صبر و اجر مسئلت دارم.

تسلیت نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت
سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پیامی با تسلیت درگذشت آیت‌الله محمدعلی تسخیری اعلام کرد: روح صیقل یافته این بزرگ‌مرد، محور معنوی هر نشست بین المذاهب و بین الادیان بود. کمتر فرهیخته ای را می یافتی که حتی در یک نشست کوتاه به والائی و بزرگی این انسان خود ساخته پی نبرد و از افق روشن دانش او فروغی بر نگیرد.
بیش از دو دهه قبل در دیداری که با شیخ سُبیِل رئیس وقت شئون مسجد الحرام و مسجد النبی داشتم او را شیفته منش معنوی و روحبخش این شاگرد مکتب امام صادق علیه السلام و دانش آموخته حوزه نجف و قم یافتم.

رحلت پیشکسوت تقریب مذاهب، دلسوزان امت اسلامی را داغدار کرد

فراکسیون مهدویت مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: ضایعه رحلت عالم جلیل القدر، مجاهد فی سبیل الله، پیشکسوت تقریب مذاهب اسلامی در دوران معاصر و یار دیرین امام (ره) و رهبری، آیت الله تسخیری، سلمه ای است که همه دلسوزان امت اسلامی را داغدار نمود.

این فراکسیون خاطرنشان کرد: اینک مسئولیت سنگین برعهده عالمان بصیر مذاهب و فرق اسلامی است تا خلاء فقدان این عالم وارسته را پر نموده و در جهت وحدت حداکثری ملل مسلمان گام‌های بلند و محکمی بردارند و به ویژه توطئه های نظام سلطه و صهیونیسم بین الملل را که به دنبال ایجاد تفرقه و جدایی کشورهای اسلامی از هم هستند را خنثی نمایند.

آیت الله محسن اراکی دبیرکل سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی پیامی رحلت آیت الله تسخیری را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
إنا لله و إنا إلیه راجعون
ضایعه اسفبار رحلت عالم مجاهد و متفکر پیشتاز در دفاع از مکتب اهل بیت علیهم السلام و منادی وحدت در جهان اسلام علامه آیه الله حاج شیخ محمد علی تسخیری موجب تألم و تأثر شدید شد و جامعه اهل فکر و جهاد و علم را به سوگ نشاند. این مرد الهی که با عزمی آهنین در سراسر جهان اسلام، نام محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین را زنده نگهداشت و در برابر دشمنانشان همواره با سینه ستبر قد علم کرده و به مبارزه سخت می پرداخت از میان ما رخت بر بست و به اولیای خویش محمد و آل محمد صلوات الله علیهم پیوست. از خدای متعال برای این فقیه متفکر و پر تلاش علو درجه و همنشینی با پیامبر و آل او مسألت دارم و برای بازماندگان این فقید سعید اجر و صبر مسألت نموده و طول عمر و سلامتی مقام معظم رهبری (مد ظله) پرچمدار وحدت و دفاع از اسلام ناب را از خداوند متعال خواستارم و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.