کانال تلگرام تیترخوان

تدوین الگوی واسطه تغییر برنامه درسی و آموزشی مبتنی بر سند تحول

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی اعتصامی رئیس میز آموزش و پرورش در نشست اعضای شورای میز آموزش و پرورش قطب‌های فکری و فرهنگی با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار کرد: این نشست با توجه به دعوت رسمی حسن ملکی «معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی» از اعضای میز آموزش و پرورش برگزار شد تا یک معارفه سازمانی شکل بگیرد و زمینه‌های همکاری مشترک بررسی و تبیین شود.

در ادامه، اعتصامی گزارشی از فعالیت‌های میز آموزش و پرورش در چند سال اخیر، از جمله تدوین و انتشار کتاب‌های فلسفه و مطالعات اجتماعی و جامعه شناسی برای متوسطه دوم و برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت فرهنگیان برای دبیران این سه کتاب را ارائه کرد.

تحول در برنامه ریزی آموزشی و کتب درسی بدون حضور حوزه علمیه امکان ندارد

سپس، حسن ملکی «معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی» با تأکید بر اینکه تحول در برنامه ریزی آموزشی و کتب درسی بدون حضور حوزه علمیه امکان ندارد، تصریح کرد: باید با کمک و همراهی حوزه علمیه این تحول صورت بگیرد و روی این عقیده نیز پافشاری می‌کنم.

وی یکی از نکات پر اهمیت در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کل کشور را سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برشمرد و افزود: برنامه ریزی درسی و آموزشی باید مبتنی بر سند تحول باشد و اینکار هم اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه حلقه واسطه‌ای شکل بگیرد و باید الگویی تدوین شود تا مبتی بر سند تحول، برنامه ریزی درسی و آموزشی تغییر کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه از میز آموزش و پرورش درخواست داریم تا این الگو را تدوین کرده و به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارائه دهد تا ما بتوانیم با استفاده از آن کار تغییر در برنامه ریزی درسی و کتب درسی را انجام دهیم.

وی با اشاره به نیازهای سند آموزشی گفت: کمک به بحث جمعیت کشور که مقام معظم رهبری به آن اشاره دارند و یا در بحث تزکیه و تربیت دانش آموزان که بسیار لازم و ضروری است تا در ضمن کتاب‌های درسی آورده شود و همچنین، در بحث کتاب‌های تاریخی مطالب اخلاقی و متناسب با نیازهای ایرانی و اسلامی و نحوه گنجاندن این مطالب در کتاب‌ها و برنامه ریزی آمورشی و به روزرسانی آنها بسیار مهم است که از میز آموزش و پرورش درخواست داریم تا در این زمینه‌ها به ما کمک کند.

ملکی با اشاره به ظرفیت‌های دفتر تبلیغات اسلامی و گزارشی که از فعالیت‌های قطب‌های فکری و فرهنگی به خصوص میز آموزش و پرورش ارائه شد، اظهار کرد: آمادگی این را داریم تا یک کارگروهی تشکیل شود و یک تفاهم نامه‌ای میان سازمان پژوهش کشور و دفتر تبلیغات اسلامی صورت بگیرد تا در همه زمینه‌ها (آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و هنر، رسانه و فضای مجازی) بتوانیم همکاری داشته باشیم.

گفتنی است در ابتدای این نشست که در ساختمان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد، احمدی حاجی «دبیر قطب بنیادهای نظری و نظام متقن علوم انسانی و اسلامی» تاریخچه‌ای از دفتر تبلیغات اسلامی و فعالیت‌های معاونت‌ها بیان و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های قطب‌های فکری و فرهنگی را معرفی کردند.

همچنین، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود شریعتمداری دبیر میز آموزش و پرورش گزارشی از پروژه‌های در دست اقدام و طرح‌های سال ۹۹ میز آموزش و پرورش ارائه کرد که چهار بخش آموزشی، پژوهشی تبلیغی و هنر، رسانه و فضای مجازی را شامل می‌شود.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.