کانال تلگرام تیترخوان

دوره های آموزشی کانون اندیشه جوان برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، کانون اندیشه جوان دوره های آموزشی با موضوعاتی چون متن‌خوانی اخلاق ناصری، بررسی نظرات شهید آوینی درباره هنر و سینما، متن خوانی کتاب تنبیه الامه مرحوم نائینی و متن خوانی اندیشه سیاسی در شاهنامه برگزار می کند. در ادامه معرفی کوتاهی درباره هر یک از این دوره ها می آید؛

به منظور فهم آنچه امروز در بستر سیاست برای ما رخ می‌دهد شناخت مبانی و مقاصد امور در بستر تاریخ اندیشه بسیار مهم است. در تاریخ اندیشه ایران، اقدام خواجه نصیرالدین طوسی در تحریر اخلاق ناصری و تدوین منظومه‌ای از حکمت عملی را می‌توان از طرح بوعلی سینا در تدوین منظومه‌ای از حکمت نظری قیاس کرد. خواجه نصیرادین طوسی به طور قطه در تارک علم و اندیشه و علی الخصوص سیاست و مدیریت علمی ایرانی می‌درخشد و جایگاه ویژه‌ای دارد. کتاب اخلاق ناصری مهمترین اثر به جا مانده از این حکیم نامدار ایرانی است که دریچه‌ای وسیع به حکمت عملی و اندیشه سیاسی عصر زرین ایرانی می‌گشاید و ما می‌توانیم با استفاده از این منبع غنی با سنت فکری خود به گفتگو بنشینیم و بیاندیشیم.

به همین منظور کانون اندیشه جوان حلقه متن‌خوانی اخلاق ناصری را برگزار می کند. این حلقه متن‌خوانی با تدریس آقای محمدرضا یقینی از ۵ آذر به مدت ۱۰ جلسه در روزهای چهارشنبه، ساعت ۱۰ صبح برگزار خواهد شد.

علاقه مندانی که قصد شرکت در این دوره را دارند؛ می توانند از طریق لینک زیر در سایت ایوند ثبت نام نمایند.

https://evand.com/events/ حلقه-متن-خوانی-اخلاق-ناصری -۴۸۷۷۶۴۸۸

شهید سید مرتضی آوینی یکی از اندیشمندان و صاحبنظران در حوزه هنر و سینما می باشند که آثار و متون منتشر شده از ایشان را می توان تا حدی بی بدیل و نوآورانه دانست. نظرات این اندیشمند و هنرمند انقلابی درباره تکنیک در سینما، نگاه به هنر و نقش و منزلت هنرمند در جامعه اسلامی، نگاهی خاص و دارای ظرفیت‌های جدی برای اندیشیدن به این امور است.

بررسی نظرات شهید آوینی درباره هنر و سینما یکی از دوره های کانون اندیشه جوان است. این بحث با حلقه متن خوانی «هنر و سینما در متون شهید آوینی» میسر می‌شود که در آن متون «تکنیک در سینما»، «یک تجربه ماندگار» و «نگاهی دوباره به روایت فتح» مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. این حلقه متن‌خوانی با تدریس آقای حجت‌الاسلام عباس محسنی از ۱۷ آبان به مدت ۶ جلسه در روزهای شنبه، ساعت ۱۸ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندانی که قصد دارند در این دوره شرکت کنند؛ می‌توانند از طریق لینک زیر در سایت ایوند ثبت نام نمایند.

https://evand.com/events/ حلقه-متن-خوانی-شهید-آوینی -۰۰۵۸

به منظور فهم آنچه امروز در بستر سیاست برای ما رخ می‌دهد شناخت مبانی و مقاصد امور در بستر تاریخ اندیشه بسیار مهم است. باید فهم کرد که تصور ما از امور سیاسی در چه بستر زمانی و اندیشه‌ای شکل گرفته و تکمیل شده است. از آنجا که سنت فکری کنونی ما به طور جدی متاثر از سنت اسلامی و فقهی ما است فهم آنچه فقه برای امروز و اکنون ما در صحنه سیاسی و اجتماعی تجویز می‌کند نیازمند فهم فقه سیاسی ما در بستر زمان و تغییرات آن است. در همین راستا کانون اندیشه جوان قصد دارد تا اندیشه سیاسی موجود در فقه امامیه یک قرن اخیر را بررسی کند و برای شروع این بحث حلقه متن خوانی کتاب تنبیه الامه مرحوم نائینی را تدارک دیده است. این حلقه متن‌خوانی با تدریس آقای داوود مهدوی زادگان از ۴ آذر به مدت ۱۰ جلسه در روزهای سه شنبه، ساعت ۱۰ صبح برگزار خواهد شد.

علاقه مندانی که قصد شرکت در این دوره را دارند؛ می توانند از طریق لینک زیر در سایت ایوند ثبت نام نمایند.

https://evand.com/events/ حلقه-متن-خوانی-تنبیه-الامه -۱۲۶۰۳۷

همه بحرانهای جامعه ما به‌وجهی اساسی نسبت دارد با بحران سیاست و سیاست‌ورزی و حکمرانی ما. آنچه سیاست را به‌سامان می‌کند، پیش و بیش از سازوبرگ نهادی یا ملاحظات اخلاقی، دست‌یابی به نوعی از "خرد سیاسی" است. فردوسی بنیانگذار تمدن «ایرانِ اسلامی» و شاهنامه ریشه طرحی از «خرد سیاسی» برای ما به‌مثابه یک ملت است. بدین‌سان روشن است که رجوع ما به شاهنامه نه از سر تفنن ادبی و نه حتی برای تعمیق معرفت فردی است، بلکه از سر ضرورتی ملی است که در فقدان آن نه دولت کارآمد است نه دین تمدن‌ساز و نه دانشگاه معنی‌دار.
دوره متن خوانی اندیشه سیاسی در شاهنامه از دیگر دوره های آموزشی کانون اندیشه جوان است که با حضور سید حسین شهرستانی از تاریخ ۲۰ آبان به مدت ۱۰ جلسه برگزار می شود.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام فرایند ثبت نام اینجا را کلیک نمایند.
https://evand.com/events/ حلقه-متن-خوانی-اندیشه-سیاسی-شاهنامه -۳۰۲۰۲۱۳

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.