کانال تلگرام تیترخوان

ایجاد «مرکز توسعه و توان افزایی شیلات کشور»/ کمبود نیروی ماهر در پرورش میگو

ایجاد «مرکز توسعه و توان افزایی شیلات کشور»/ کمبود نیروی ماهر در پرورش میگو

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان از انعقاد تفاهم نامه مهم ایجاد مرکز توسعه و توان افزایی شیلات کشور با همکاری حوزه مسوولیت خود، شیلات و استانداری خوزستان در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، ارسلان غمگین در نشست مشترک با مدیرکل شیلات درباره آماده‌سازی بسترها برای انعقاد تفاهم‌نامه مهم ایجاد مرکز توسعه و توان افزایی شیلات کشور به مرکزیت خوزستان اظهار کرد: به منظور اصلاح و توسعه شیلات با رویکرد افزایش سطح دانش و مهارت، مداخله، اثرگذاری مناسب و استفاده بهینه از منابع با هدف ایجاد اشتغال پایدار، افزایش بهره وری و ارزش افزوده، تفاهم نامه سه جانبه‌ای میان معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان شیلات ایران و استانداری خوزستان به زودی منعقد می‌شود.

وی موضوع این تفاهم نامه را ایجاد مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات دانست و افزود: در این مرکز آموزش و انتقال تکنولوژی، دپارتمان تحقیق و توسعه، توسعه بازار، استانداردسازی و ارتقای کیفیت به منظور ارایه خدمات مختلف به ذی نفعان حوزه شیلات انجام می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: در این مرکز تحلیل دینامیک اشتغال و مهارت رسته شیلات، اولویت‌بندی پروژه‌های توسعه‌ای و فرصت‌های سرمایه گذاری، اصلاح و توسعه مستمر عملکردی زنجیره ارزش آبزیان و محصولات شیلاتی با هدف ایجاد اشتغال پایدار تخصصی صورت می‌گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد: این مرکز ضمن توان افزایی ذی نفعان بخش شیلات برافزایش بهره وری، ارتقای کمیت و کیفیت محصولات و درجه‌بندی تولیدات نیز تاثیر زیادیی داشته باشد.

غمگین اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالقوه خوزستان در زمینه پرورش ماهی‌های گرمابی، سردابی، خاویاری، پرورش میگو، صیادی، فرآوری محصولات آبزی‌پروری و نظیر آن گام موثری در توسعه و ایجاد اشتغال پایدار برداشته می‌شود.

مدیرکل شیلات خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: شیلات می‌تواند زمینه کسب و کار قوی در اقتصاد کشور باشد و نقش بسیار سازنده‌ای در ایجاد اشتغال به خصوص مناطق ساحلی و دارای ظرفیت آبزی‌پروری داشته باشد.

فتح اله ابوعلی افزود: با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بنا شد مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات به مرکزیت خوزستان ایجاد شود. خوزستان آبزی‌پروری سردابی، گرمابی، خاویار و صیادی را در خود جای داده و با ۲۰۰ کیلومتر ساحل ظرفیت بالایی در توسعه آبزی‌پروری ساحلی دارد.

وی ادامه داد: هدف اصلی مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات کشور نهادسازی برای فرآیندهای زنجیره تامین، تولید و بازار و فروش است و فرآیند ارزشی در محصولات شیلات ایجاد می‌کند.

ابوعلی با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند با ایجاد تشکُل‌های مورد نیاز، تامین سرمایه در گردش و تسهیلات بانکی در این زمینه کمک کند، گفت: با انجام این کار شاهد شکوفایی پایداری در بخش شیلات کشور به خصوص خوزستان خواهیم بود.

وی درباره اعتبار این طرح عنوان کرد: این طرح بودجه خاص دولتی ندارد و این مرکز کارهای اجرایی، سیاست گذاری، ایجاد تسهیلات اداری برای فعالیت‌ها و تسهیل‌گری کار را بر عهده خواهد داشت.

کارگزار توسعه و اشتغال خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: یکی از دستاوردهای این طرح، ایجاد نهادی به نام مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات است که پس از انجام مطالعه رسته، تحلیل سیستم کسب و کار و زنجیره ارزش رسته شیلات به آن دست یافتیم.

امیرعلی زعیمی افزود: با توجه به منابع موجود، ظرفیت دانشی، نیروی انسانی و همچنین دسترسی به سواحل و محیط کسب و کاری ایران این فرصت برای افزایش پنج برابری تولید و تجارت فراهم است. سهم اشتغال رسته آبزیان و محصولات شیلاتی در ایران حدود ۲۵۰ هزار نفر است در حالی که ظرفیت تولید یک میلیون شغل در زنجیره ارزش این رسته وجود دارد.

وی با اشاره به مصرفه سرانه ۱۳ کیلوگرمی ماهی در ایران، گفت: با توجه به افزایش جهانی جمعیت و طبق ظرفیت‌های موجود در ایران مخصوصا استان‌هایی که دسترسی به منابع آبی دارند مثل خوزستان؛ با استفاده از روش‌های نوین پرورش می‌توان سهم خوبی از تجارت جهانی داشت و تولید اشتغال پایدار کرد.

وی ادامه داد: تحلیل زنجیره ارزش رسته شیلات با سه هدف ایجاد اشتغال پایدار، افزایش بهره وری و افزایش ارزش افزوده از طریق بهبود کیفیت و استانداردها انجام شد که برای این اهداف باید یک نهاد تخصصی ایجاد شود.

کارگزار توسعه و اشتغال خوزستان با بیان اینکه اگر مبنای تحلیل زنجیره ارزش باشد می‌توان اشتغال پایدار و خوبی را رقم زد، اضافه کرد: مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات می‌تواند نقطه قوتی برای شیلات کشور و استان با ایجاد تحول مهارتی، تکنولوژی، استانداردی، خدماتی و توسعه‌ای در ساختار زنجیره ارزش رسته شیلات باشد.

وی به تشکیل ۴ دپارتمان در این مرکز اشاره کرد و گفت: در بعضی حوزه‌ها مانند پرورش میگو با کمبود نیروی ماهر مواجه هستیم که این دپارتمان با همکای سازمان‌های مربوط به آموزش از جمله فنی و حرفه‌ای با نگاه تخصصی به دنبال رفع این نیاز است.

زعیمی عنوان کرد: وظیفه یکی دیگر از این دپارتمان‌ها ایجاد الگوی تولید متراکم ماهی و میگو برای افزایش بهره وری و همچنین توسعه صادرات است.

وی در پایان گفت: کار یکی دیگر از دپارتمان‌ها اتصال بنگاه‌ها به بازارهای بین المللی و بزرگ، ساختارمند کردن بازارها و ایجاد پایانه صادراتی و بورس شیلات برای توسعه صادرات است.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.