کانال تلگرام تیترخوان

عضور شورای شهر تهران خواستار بازنگری قانون مهاجرت اتباع خارجی به ویژه کارگران افغان شد

عضور شورای شهر تهران خواستار بازنگری قانون مهاجرت اتباع خارجی به ویژه کارگران افغان شد

عضو شورای شهر تهران گفت: اصلاح و بازنگری در قانون مهاجرت و تسهیل در اقامت اتباع خارجی به ویژه کارگران افغانی که سال‌هاست در تهران کار و زندگی می‌کنند یا در ایران به دنیا آمدند، ضروری است.

به گزارش ایلنا، ناهید خداکرمی روز یکشنبه در نطق پیش از دستور دویست و شصت و سومین جلسه شورای شهر تهران بیان داشت: با ایجاد و تولید موج‌های فکری عمیق و هدف‌مند باب ضرورت تمکین حاکمیت به تغییر در بسیاری از قوانین بالادستی کشور گشوده شود.

وی افزود: در راستای تدوین سند سلامت بررسی‌های گسترده‌ای در پراکندگی شهر تهران صورت گرفته که قصد دارم در مورد پراکندگی جمعیت اتباع خارجی در مناطق ۲۲گانه شهر تهران صحبت کنم. حدود ۵۵۰ مهاجر یا پناهنده افغانی در استان تهران کار وزندگی می‌کنند که از این تعداد مجموعاً بیش از ۹۶ هزار نفر که حدود ۲۴ هزار خانوار می‌شوند در مناطق مختلف شهر تهران ساکن هستند که البته این آمار غیر رسمی نشان میدهد تعداد بسیار بیشتر است.

خدا کرمی گفت: اگر چه یک روز پس از مرگ نادرشاه افغانستان کشوری مستقل و جدا از ایران تلقی می‌شد اما تا زمان معاهده پاریس در سال ۱۸۵۷ میلادی این جدایی رسمیت نداشت و به مثابه یک شورش محلی بر ضد حکومت مرکزی تلقی می‌شد؛ اما این‌که مقصد اغلب مهاجران و پناه‌جویان افغان، ایران است. در حقیقت ایرانیانی هستند که مرزهای قراردادی، آن‌ها را از سرزمین آبا و اجدادی خود جدا کرده و حال آرامش و امنیت را در اینجا جستجو می‌کنند پس شرایط آن را دارند که بخشی از جمعیت کشور محسوب شوند و زمینه زندگی، کار و اقامت محترمانه در ایران برایشان فراهم شود.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: اغلب این فارسی زبانان عزیز در تهران در شرایط سختی به کار مشغولند اما از چرخه بانکی، اقتصادی، مالیاتی و حتی اجتماعی فرهنگی کشور خارج هستند. چرخه حقوق و دستمزد آنان در سیستم بانکی کشور غائب است و از طرفی علیرغم دریافت خدمات شهری در نظام پرداخت عوارض جایی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: برای یک کارگر افغانی که بیش از ۳۰ سال است در ایران زندگی می‌کند، گرچه خوشبختانه با درایت رهبری بچه‌هایش به مدرسه می‌روند، ولی هنوز نمی‌تواند یک حساب بانکی داشته باشد، خانه بخرد، گواهینامه داشته باشد، و از برخورداری از بسیاری از امکانات اولیه حتی خرید یک سیم کارت تلفن همراه محروم هستند و قطعاً علاوه بر این‌که بر ارتقا کمی جمعیت تاثیر دارند از نظر حقوق و اخلاقی نیز شایسته یک کشور مسلمان است پناه‌جویانش تحت شرایطی بتوانند اقامت و تابعیت سرزمینی را که برای زندگی برگزیدند، به دست آورند.

خدا کرمی اظهار داشت: در بسیاری از مناطق مثل ۱۸.۲، ۱۹ و ۵ تعداد زیادی از آن‌ها در شرایط سختی بعضاً ۲۰ نفر در یک اتاق زندگی می‌کنند و واقعاً باید یک فکری برای آن‌ها شود بخصوص که این آمار را شهرداری استخراج کرده اگر این‌ها کد ملی و کد کار نداشته باشند تبعات اجتماعی بیشتری برای ما دارند.

وی تاکید کرد: بنابراین ما با این اطلاعاتی که جمع‌بندی کردیم از ۲۲ منطقه در مورد خانوارهای عراقی، افغانی، پاکستانی و حتی چینی ساکن مناطق مختلف پیداست وضعیت آن‌ها به صورت مخروطی در همه شهر تهران پراکنده هستند؛ بنابراین می‌طلبد ما یک اقدام عاجلی برای آن‌ها از طریق صحبت با نمایندگان مجلس و کمیسیون اتباع و کسانی که در سیاست‌گذاری نقش دارند، داشته باشیم تا ان‌شالله ساماندهی انجام دهیم. تا کمک کنیم سیاست‌گذاری‌های ما براساس واقعیت‌های حرکتی در شهر تهران باشند که نگران کننده است و این توازن نداشتن می‌تواند برای ما تبعات داشته باشد.

خدا کرمی یادآور شد: در تمام کشورها قوانینی دارند که شخص طبق شاخص‌هایی پس از ۵ یا ۱۰ سال تابعیت آن کشور را کسب می‌کند.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.