کانال تلگرام تیترخوان

مقایسه سرعت LTE با ۴G و ۵G؛ بررسی تفاوت نسل های مختلف اینترنت و ۵GE

امروزه ارائه خدمات متنوع و با کیفیتی از اینترنت را در اکثر نقاط دنیا شاهد هستیم. اتصالات شبکه ای مختلف مثل ال تی ای، ۴ جی و ۵ جی به روی کار آمده‌اند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. قصد داریم در ادامه در مورد هرکدام و تفاوت‌هایشان سخن بگوییم.

در ایران، اینترنت در سال ۱۳۷۲ به صورت عمومی وارد کشور شد که بیشتر مورد استفاده دانشگاه‌ها قرار می‌گرفت. رفته رفته پوشش دهی اینترنت گسترده‌تر شد و پس از طی مقاطعی مثل استفاده از اینترنت دایل آپ، استفاده از اینترنت ۲ جی، به پیشرفت امروز رسیدیم. امروزه در اکثر نقاط ایران اینترنت ۳ جی ،LTE، اینترنت ۴ جی و ۵ جی پوشش دهی می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد تکنولوژی‌های مختلف موجود برای اتصال به شبکه اینترنت صحبت کنیم. حتما نام ال تی ای، ۴ جی و ۵ جی را شنیده اید اما جواب سوالاتی مثل ال تی ای چیست و تفاوت ۴G با ۵G را شاید به صورت واضح و کامل ندانید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا به پاسخ تمام سوالات خود در این زمینه برسید.

difference between 4G 5G LTE/ مقایسه LTE با 4G

آنچه در ادامه می‌خوانید:

اینترنت LTE چیست؟

lte-a چیست

واژه ال تی ای که گاها ۴ جی ال تی ای (۴G LTE) گفته می‌شود، سرواژه عبارت Long Term Evolution به معنای تکامل بلند مدت است. ۴ جی ال تی ای در حقیقت زمینه‌ای برای اتصال به شبکه ۴ جی است. زمانی که اینترنت ۴ جی وارد دنیای تکنولوژی شد، به وجود یک استاندارد برای تعریف سرعت آن به شدت احساس نیاز می‌شد. چرا که ۴ جی تنها یک اتصال اینترنتی سریع‌تر از ۳ جی نیست و برای خود مفهومی مستقل دارد. در نتیجه هیئت تنظیم شبکه‌های سلولی، ITU-R یا International Telegraph Union Radiocommunication، چند مورد قانون اساسی را در مورد سرعت اتصال به شبکه ۴ جی بیان کرده است.

اما این استاندارسازی مشکل دیگری به وجود آورد. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی نمی‌توانستند به سرعت ایده آل تعریف شده برسند. تا زمانی که شرکت‌ها خدمات اینترنتی خود را دقیقا بر اساس آن چه تعیین شده بود ارائه نمی‌دادند، نباید سرویس ارائه شده را ۴ جی می‌نامیدند. در عوض، فناوری ال تی ای یا همان طور که گفته شد، فناوری تکامل در بلند مدت به روی کار آمد. ال تی ای از ۳ جی پرسرعت‌تر است اما به ۴ جی نمی‌رسد.

سرعت lte چقدر است

اگر مطالب بالا درست باشد، پس ۴ جی ال تی ای چیست. دلیل استفاده از واژه ۴ جی توسط ال تی ای، کوتاه آمدن ITU-R برای استفاده‌های تبلیغاتی از واژه ۴ جی است. با توجه به تلاش زیاد شرکت‌ها برای رسیدن به استاندارد ۴ جی، هیئت تنظیم شبکه‌های سلولی با دیدن مدت زمان زیاد صرف شده توسط شرکت‌ها، تصمیمات جدیدی گرفت. اگر شبکه اینترنتی می‌توانست ثابت کند که سرعت اتصال آن به صورت قابل توجهی از ۳ جی بیشتر است می‌توانست لقب ۴ جی را برنده شود! ال تی ای با داشتن این شرایط به ۴ جی ال تی ای تبدیل شد. به عبارت دیگر می‌توان گفت تفاوت LTE با ۴G این است که شبکه ۴GLTE پیش زمینه ورود اینترنت ۴G به دنیا بود.

در پاسخ به سوال « آیا lte همان ۴g است » باید بگوییم خیر!
در واقع ال تی ای توانست با افزایش سرعت و کارایی خود با تکنولوژی موسوم به LTE-A یا ال تی ای پلاس، خود را به سرعتی نزدیک به سرعت ۴ جی برساند. بنابراین اگر شما نیز از جمله کاربرانی هستید که سوال « ال تی ای بهتر است یا فورجی » ذهنتان را به خود مشغول کرده است، باید بگوییم که همانطور که پیشتر اشاره کردیم سرعت اینترنت LTE نزدیک به سرعت ۴G و به طور کلی سرعت شبکه ۴G اندکی بیشتر است.

difference between 4G 5G LTE/ تفاوت اینترنت LTE با 4G

حرف A در واژه LTE-A به کلمه Advance یا پیشرفته اشاره دارد و قدم بعدی ال تی ای در افزایش سرعت را نشان می‌دهد. فناوری ۴G LTE-A توسط کمپانی‌های زیادی استفاده شد و تمام آن‌ها تنها به گفتن ۴ جی بسنده کردند! در حالی که اتصال آن‌ها ۴ جی نبود بلکه ۴G LTE-A بود.

اینترنت ۴G چیست؟

4g پلاس چیست

پیشینه واژه ۴ جی به نسخه‌های قبلی این فناوری برمی‌گردد. حرف G در واژه ۴G به معنای نسل (Generation) است. نسل‌ چهارم ارتباطات همراه را ۴G می‌نامند، چرا که نسل سوم را ۳G نامیده بودند و نسل پنجم را نیز ۵G می‌نامند. نسل چهارم اینترنت همراه یا همان ۴G در اواخر دهه ۲۰۰۰ میلادی وارد دنیای تکنولوژی شد و سرعتی ۵۰۰ برابر نسل پیشین خود یعنی اینترنت ۳G دارد. در حال حاضر اینترنت ۴G جدیدترین پشتیبانی کننده سیستم شبکه دستگاه‌های هوشمند در سراسر دنیا است و اکثر کاربران اینترنت همراه از این فناوری در گوشی‌های هوشمند خود بهره برده و استفاده می‌کنند.

شبکه ۴G استاندارهای تعیین شده (۱۰۰ مگابیت بر ثانیه در هنگام حرکت و ۱ گیگابیت بر ثانیه در حالت سکون) را می‌طلبد. این در حالی بود که شبکه ۴ جی ال تی ای از این استاندارها، عملکرد ضعیف‌تری داشت. شبکه ۴G با پهنای باند ۲۰ گیگاهرتزی خود، قادر به انتقال ۴۰۰ مگابیت اطلاعات در هر ثانیه را دارا است. از آنجا که با افزایش ورود دستگاه‌های هوشمند به بازار و همچنین افزایش روز افزون کاربران اینترنت همراه، مواجه هستیم، تخمین زده می‌شود که تا پایان سال ۲۰۲۴ ظرفیت پشتیبانی شبکه اینترنت همراه باید افزایش یابد و این دقیقا همان سالی است که اینترنت ۵G وارد میدان خواهد شد.

اینترنت ۵G چیست؟

همانطور که احتمالاً حدس زده اید، شبکه ۵ جی نسخه بعدی ۴ جی است. پیش از اینکه به معرفی اینترنت ۵G و قابلیت‌های آن بپردازیم، لازم است تا در مورد نام آن توضیحی اجمالی ارائه دهیم. به طور کلی نام‌های ۴G و ۵G به منظور شناسایی و استفاده نوع سیستم شبکه سلولی به کار رفته در گوشی‌های موبایل هوشمند به کار می‌رود و کاربرد این اسامی در روترها و مودم‌های اینترنت خانگی یا همان WiFi تغییر می‌کند.

difference between 4G 5G LTE/ مقایسه 4G با 5G

به عنوان مثال فناوری ۵G در روترها و مودم‌های وای‌فای به معنی دریافت و انتقال فرکانس ۵ گیگاهرتزی می‌باشد و حرف G در این حالت مخفف Gigahertz است. تکنولوژی ۵ گیگاهرتزی روترها از سال ۱۹۹۹ وجود داشت و در سال ۲۰۰۸ با تولید و عرضه مودم‌های نسل جدید به شناخت و کارآیی بیشتری دست یافت. اینترنت ۵G که این روزها بحث و سخن‌های فراوانی پیرامون آن وجود دارد نسل پنجم سیستم شبکه سلولی اینترنت‌های همراه است. به عبارت دیگر در اینجا حرف G مخفف کلمه نسل (Generation) است و ارتباطی با شبکه ۵G مودم‌های خانگی ندارد.

معرفی ماهیت و قابلیت‌های اینترنت همراه نسل پنجم (۵G)

نسل پنجم اینترنت همراه تلکام با نام ۵G در سال ۲۰۱۸ به جهان تکنولوژی معرفی شد و پس از آن عده بسیاری در انتظار منتشر شدن این نسل از سیستم شبکه تلفن همراه و استفاده از آن بودند. اما قابلیت‌های نسل جدید اینترنت همراه چیست؟ تفاوت ۵G و ۴G در چیست؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

سرعت اینترنت 5g

نسل پنجم اینترنت همراه با هدف افزایش سرعت انتقال و دریافت داده به وجود آمده است، علاوه بر این، تکنولوژی ۵G قابلیت خدمات رسانی به طیف وسیع‌تری از کاربران را به طور همزمان دارد. در این تکنولوژی حداقل یک میلیون کاربر در پهنه باند ۱ کیلومتر مربع قادر به اتصال به شبکه و در بدبینانه‌ترین قادر به انتقال ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه اطلاعات خواهد بود. از جمله سایر ویژگی‌های اینترنت ۵G می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت انتقال و دریافت حداکثر ۱۰ گیگابایت اطلاعات در هر ثانیه ( این سرعت ۱۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر از سرعت انتقال داده در اینترنت‌های ۴G و ۴.۵G است)
 • پهنای باند ۱۰۰ برابری نسبت به اینترنت ۴G به ازای هر واحد منطقه
 • افزایش ظرفیت اتصال همزمان ۱۰۰ برابری نسبت به اینترنت ۴G
 • دسترسی با احتمال بیش از ۹۹.۹۹۹ درصد
 • پوشش دهی ۱۰۰ درصدی
 • صرفه‌جویی ۹۰ درصدی در استفاده از انرژی شبکه
 • اضافه کردن حداکثر ۱۰ سال به عمر دستگاه‌های شبکه کم مصرف
 • افزایش سرعت اتصال به شبکه دستگاه‌های متحرک ( برای مواقعی که در خودروی در حال حرکت، قطار و سایر وسایل حمل و نقل در حال حرکت و استفاده همزمان از اینترنت همراه هستید)

سرعت 5g

اکنون که با ویژگی‌های اینترنت ۵G و اهداف توسعه آن آشنا شدیم، سوالی که پیش خواهد آمد این است که، تاریخ عرضه اینترنت ۵G چه زمانی خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تا کنون ۸۷ اپراتور تلفن همراه در ۳۹ کشور جهان زیرساخت‌های پشتیبانی از شبکه ۵G را مهیا کرده‌اند و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ میلادی بخش اعظمی از مردم جهان به این فناوری دسترسی داشته و از آن استفاده کنند.

مقایسه سرعت ۴G LTE با ۴G و ۵G

یکی از اصلی ترین سوالات پیش آمده بعد از اینکه ال تی ای چیست و چه تفاوتی با ۴ جی و ۵ جی دارد، تفاوت سرعت اتصال آن‌ها به شبکه اینترنت است. برای داشتن یک مقایسه صحیح بین سرعت این فناوری‌ها، نباید به آمار و ارقامی که شرکت‌های اینترنتی به ما نشان می‌دهند توجه کنیم! بلکه سایت‌ها و شرکت‌هایی هستند که این مقایسه‌ها را بدون هیچ جانب داری انجام می‌دهند که یکی از آن‌ها OpenSignal، یک شرکت تحلیلی موبایل است. در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت ۵G و ۴G و تفاوت آنان با LTE خواهیم پرداخت.

difference between 4G 5G LTE/ال تی ای چیست

مقایسه سرعت ۴ جی با ۴ جی ال تی ای

همان طور که در بالا گفتیم، یک شبکه برای بدست آوردن لقب فور جی، باید سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را برای کاربر خود ارائه کند. گزارش OpenSignal با عنوان The State of Mobile Network Experience با هدف ثبت کم و کیف سرعت اینترنت ۴G قبل از انقلاب ۵G تدوین شده است. اگر بخواهیم در مورد مقایسه LTE با ۴G و تفاوت اینترنت LTE با ۴G صحبت کنیم، بهتر است به صفحه پنجم این گزارش که در آن جدولی وجود دارد مراجعه کنیم.

در این جدول میانگین سرعت دانلود را در هر کشور نشان داده می‌شود. در صدر این جدول، کره جنوبی با سرعت دانلود ۵۰ مگابیت در ثانیه قرار دارد اما این عدد نصف استاندارد ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است! کشورهای دیگر، خیلی سرعت مناسب تری نسبت به کره جنوبی ندارند. مثلا ایالات متحده با ثبت رکورد ۲۱.۳ مگابیت بر ثانیه رده‌های بعدی را در اختیار دارد و کشورهای پرجمعیت دیگر نیز سرعتی در بین ۱۰ الی ۲۰ مگابیت بر ثانیه را برای خود ثبت کرده‌اند. برای دانستن تفاوت اینترنت LTE با ۴G و مقایسه LTE با ۴G به جدولی که در قسمت‌های بعدی مقاله درج شده، توجه کنید.

difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

مقایسه سرعت ۵ جی با ۴ جی ال تی ای

گزارش‌های OpenSignal همچنین تفاوت ۴G با ۵G و مقایسه ۴G با ۵G را نیز نشان می‌دهند. البته این اعداد حداکثر سرعت قابل دسترسی این شبکه‌ها را نشان می‌دهد و به هیچ عنوان نشان دهنده میانگین سرعت اتصال در مناطق مختلف نیست. در گزارش OpenSignal می‌توانیم به این واقعیت پی ببریم که سرعت دانلود در شبکه ۵G نسبت به شبکه ۴G در دنیای واقعی حدود ۲.۷ برابر می‌شود. البته این عدد در مناطق مختلف فرق می‌کند. در تست‌های انجام شده در ایالات متحده در مقایسه ۴G با ۵G، سرعت اتصال ۵ جی ۲.۷ برابر سرعت اتصال ۴ جی بود. این در حالی است که در استرالیا تفاوت ۴G با ۵G چنان محسوس نبود و حتی سرعت دانلود اتصال ۵G از ۴G کمتر هم گزارش شد!

difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

البته این اعداد اصلا در دنیای واقعی قابل استناد نیستند و تنها برای ایجاد یک قدرت مقایسه ۴G با ۵G و درک تفاوت ۴G با ۵G گفته می‌شود. در هر صورت برای پی بردن به تفاوت اصلی این دو اتصال، باید به آزمایش‌های واقعی در دنیای واقعی رجوع کنیم. بدین منظور OpenSignal مطالعه‌ای را در کره جنوبی انجام داد. این کشور در مناطقی شبکه ۵ جی را راه اندازی کرده و مردم آن منطقه از آن استفاده می‌کنند. عنوان این گزارش نشان می‌دهد که کاربران این مناطق سرعت دانلود ۱۱۱.۸ مگابیت در ثانیه را تجربه می‌کنند. این سرعت در حال حاضر بیش‌تر از عدد سخت گیرانه استاندارد ۴ جی یعنی ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است.

عدد ۱۱۱.۸ مگابیت در ثانیه، افزایش قابل توجهی نسبت به بیشترین سرعت ثبت شده در گوشی‌های هوشمند پرچم دار ۴G یعنی ۷۵.۸ مگابیت در ثانیه داشت. این پرش، حتی بسیار بلندتر از گوشی‌های هوشمند معمولی است که عدد ۴۷.۷ مگابیت در ثانیه را ثبت کرده‌‌اند. با توجه به این که میانگین سرعت اتصال به اینترنت در کره جنوبی ۵۰ مگابیت در ثانیه گزارش شده بود، می‌توان نتیجه گرفت که اکثر مردم این کشور از گوشی‌های معمولی هوشمند با ۴G استفاده می‌کنند. پس اگر مردم کشور کره جنوبی اتصال خود را به ۵G ارتقا دهند، میانگین سرعت اتصال آن‌ها افزایش ۱۳۴ درصدی را از خود نشان می‌دهد.

مقایسه فرق بین ۵G، ۴G و ۴GLTE

نوع اتصال حداکثر سرعت دانلود سرعت متوسط نظری سرعت متوسط در دنیای واقعی
۴ جی ال تی ای ۱۰۰ مگابیت در ثانیه ۳۰ الی ۶۰ مگابیت در ثانیه ۲ الی ۵۰ مگابیت در ثانیه
۴ جی ۱ گیگابیت بر ثانیه ۱۰۰ مگابیت در ثانیه در دسترس نیست
۵ جی ۲۰ گیگابیت بر ثانیه ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه ۱۱۱.۲ مگابیت در ثانیه

با انجام مقایسه ۴G با ۵G و دانستن تفاوت اینترنت LTE با ۴G و مقایسه LTE با ۴G، تا حدودی درکی از تفاوت بین این اتصالات مختلف و تفاوت سرعت آن‌ها داریم. حداکثر سرعت ۴ جی ال تی ای چیزی حدود ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است، اما قطعا سرعت واقعی که عاید کاربران می‌شود از این عدد کمتر است. سرعت‌های واقعی نوشته شده در ستون سوم جدول، دقیقا همان سرعت‌هایی است که کاربران آن را حس کرده‌اند. همان طور که می‌بینید، ۴ جی ال تی ای هنوز با آنچه استاندارد آن تعریف شده است، فاصله زیادی دارد. تعریف استاندارد اینترنت ۴G یعنی اتصالی که در حالت سکون و حرکت به ترتیب سرعتی معادل ۱ گیگابیت بر ثانیه و ۱۰۰ مگابیت در ثانیه را برای کاربر فراهم می‌سازد. difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای با این وجود، اتصال ۵G با وجود نو بودن تکنولوژی آن، عملکرد بسیار خوبی دارد. حداکثر سرعتی که ۵G از لحاظ تئوری می‌تواند برای کاربران فراهم کند ۲۰ گیگابیت بر ثانیه است. شرکت‌های مختلف ارائه دهنده خدمات اینترنت ادعا می‌کنند که شما می‌توانید با خدمات آن‌ها به سرعت بین ۲۰۰ مگابیت در ثانیه و ۱ گیگابیت بر ثانیه بر روی اتصال ۵G خود برسید. البته این سرعت در شرایط آزمایشی و در زمان خلوت بودن شبکه رخ می‌دهد. در کشورهایی که ۵ جی به صورت گسترده‌تر وجود دارد، احتمالا کاربران می‌توانند با سرعتی بیش از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه به اینترنت متصل شوند. گر چه این عدد با استانداردهای ۵G فاصله دارد، اما در نهایت ما در حال اتصال به اینترنتی هستیم که سرعت آن از استاندارد و حداکثر شبکه ۴ جی بیشتر است.

تفاوت ۵G و ۵GE

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که شبکه ۵G و ۵GE تفاوتی با یکدیگر ندارند اما اینطور نیست. پیش از این در بخش قبلی درمورد تفاوت شبکه ۴G و ۴GLTE برای شما صحبت کردیم و گفتیم پیش از عرضه شبکه ۴G، شبکه ال تی ای آن برای فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب ۴G با سرعت پایینتری از آن عرضه شد. در مورد شبکه‌های ۵G و ۵GE نیز داستان همین است با این تفاوت که سرعت شبکه ۵GE که برای ایجاد زیرساخت ۵G توسعه یافته است، از سرعت ۴GLTE بیشتر و برابر با سرعت شبکه ۴G فعلی است.

تفاوت 5G و 5GE

آیا ارتقای سرعت به ۴G مقرون به صرفه است؟

difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

اگر در حال حاضر از شبکه ۳ جی استفاده می‌کنید، ممکن است قصد مهاجرت به ۴ جی را داشته باشید. ارتقا به شبکه ۴ جی دیگر یک مزیت نیست! بلکه تا سال‌های آینده حتی یک ضرورت برای استفاده کنندگان از اینترنت خواهد بود. در حال حاضر برخی شرکت‌های خدمات دهنده در حال حذف تدریجی شبکه ۳ جی از خدمات خود هستند تا زمان و انرژی خود را بر روی ۴ جی و ۵ جی بگذارند که قطع به یقین امری منطقی است. در گزارشی، نشان داده شده که چطور اپراتورهای ورایزون و AT&T شبکه های ۳G خود را قطع کرده و گوشی‌های پشتیبانی کننده از ۳G را بدون سیگنال رها می‌کنند! پس اگر از یک گوشی که صرفا اتصال ۳ جی برقرار می‌کند استفاده می‌کنید، بهتر است که به فکر ارتقا گوشی تلفن همراه خود به یک گوشی هوشمند پشتیبانی کننده از ۴ جی بیفتید.

البته شما با خریدن یک گوشی جدید، یک ارتقا بسیار بزرگ در سرعت دانلود و سرعت اینترنت خود مشاهده می‌کنید. به جدول OpenSignal نگاه کنید. سرعت دانلود شبکه ۳ جی در حالت واقعی، چیزی در حدود ۸ مگابیت در ثانیه است. این در حالی است که ۴ جی ال تی ای پلاس سرعت دانلودی بیش از ۱۱ برابر برای شما، یعنی ۹۰ مگابیت در ثانیه به ارمغان می‌آورد. متاسفانه تغییرات سخت افزاری لازم است تا بتوانید گوشی خود را از دریافت ۳ جی به ۴ جی ارتقا دهید و صرفا با نصب یک نرم افزار این ارتقا اتفاق نمی‌افتد.

آیا ارتقا به ۵G مقرون به صرفه است؟

difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

در سال ۲۰۱۹ هنوز گوشی‌های هوشمندی که از شبکه ۵ جی پشتیبانی می‌کنند آن قدر گسترده نشده‌اند که خرید یکی از آن‌ها ضروری باشد. اما اگر در فکر این تعویض باشید، سوال مهم این است که آیا ارتقا به ۵G مقرون به صرفه است!؟ در حال حاضر به نظر می‌رسد که برای مهاجرت از ۴ جی به ۵ جی کمی زود باشد. نه تنها گوشی‌ها پشتیبانی کننده از ۵G گران‌تر هستند، بلکه هزینه اتصال به این شبکه در معدود نقاط دنیا می‌تواند جیب شما را تا حد زیادی خالی کند! اکنون سرعت اتصال به اینترنت از طریق شبکه ۵ جی حدودا ۲ برابر ۴ جی است که به نظر می‌رسد هزینه‌های گزاف مهاجرت به ۵G را توجیه نمی‌کند.

در کل اگر پول اضافی دارید و دیوانه استفاده از فناوری‌های جدید هستید، ارتقا به ۵G به شما پیشنهاد می‌شود در غیر اینصورت منتظر بمانید تا شبکه ۵G جایگاه خود را در بین کشورهای مختلف از نظر پوشش دهی پیدا کند و همچنین گوشی‌های هوشمندی که از این شبکه پرسرعت پشتیبانی می‌کنند، تعدادشان بیشتر شود!

سرعت مناسب خود را انتخاب کنید

difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

همان طور که متوجه شدید، زمانی که از شبکه ۴ جی ال تی ای در مقابل شبکه‌های ۴ جی و ۵ جی صحبت می‌کنیم، این شبکه در حال تبدیل شدن به یک ۴ جی واقعی با استانداردهای سخت گیرانه آن است. این موضوع تا جایی پیش رفته است که عملا تفکیک دو شبکه ۴ جی و ۴ جی ال تی ای این روزها غیرممکن شده و داشتن هرکدام فرقی نمی‌کند. اینترنت ۵G می‌تواند سرعت دوبرابری نسبت به ۴G برایتان فراهم کرده و زمینه را برای استفاده شما از فناوری اینترنت اشیا هم آماده کند، با این حال ۵G هنوز گران است. در نهایت این نیازهای شماست که تعیین می‌کند گوشی هوشمند و اتصال شما از کدام نوع باشد.

TD-LTE چیست؟

سرعت lte چقدر است

پیش از اینکه به توضیح اصطلاح TD-LTE بپردازیم، لازم است تا نگاهی اجمالی به پیشینه اینترنت ثابت بیندازیم و پس از آن به سوال TD-LTE چیست، پاسخ دهیم.

شاید برخی از شما خوانندگان عزیز، زمان اینترنت‌های ثابت دایل آپ متصل به خط تلفن‌های ثابت را به خاطر بیاورید. اینترنت Dial Up را می‌توان اولین نسل از اینترنت ثابت دانست که پای خود را به خانه‌های مردم باز کرد. مشکلات اتصال به این اینترنت بسیار زیاد بودند. از جمله مهم‌ترین مشکلات اینترنت‌های Dial Up، می‌توان به اتصال نامطمئن به همراه قطعی فراوان، قطع شدن خط تلفن ثابت در هنگام استفاده و سرعت بسیار پایین ( ۵۶ کیلو بایت بر ثانیه) اشاره کرد. پس از آن ورود اینترنت‌های ADSL انقلابی در عرصه شبکه اینترنت‌های خانگی به وجود آورد.

سرعت اینترنت 4g

هرچند که این فناوری نوظهور ابتدا در کافی‌نت‌ها قابل دسترس بود اما به مرور راه خود را به خانه کاربران اینترنت نیز باز کرد. در این مسیر شرکت‌های عرضه کننده اینترنت ثابت با همکاری شرکت مخابران قادر به ارائه اینترنت روی کابل‌ها و سپس فیبرهای تلفن ثابت شدند و سرعت بیشتری را برای اینترنت‌های خانگی به ارمغان آوردند. به موزات رشد و پیشرفت اینترنت‌های ثابت، شبکه اینترنت همراه نیز در حال توسعه بود. در همین هنگام به ترتیب شبکه‌های GPRS و پس از آن اینترنت Edge به فناوری شبکه اینترنتی گوشی‌های هوشمند اضافه شدند. با پیشرفت بیشتر شبکه اینترنت همراه، نسل سوم و چهارم این فناوری نیز به تکنولوژی گوشی‌های همراه اضافه شدند.

به مرور با افزایش تعداد کاربران اینترنت ثابت،محدودیت‌های مخابراتی مربوط به زیرساخت‌های اینترنت کابلی و فیبر نوری، بیشتر شدند و نیاز به کمک اپراتورهای تلفن همراه در حل این مشکل پررنگ‌تر شد. اپراتورهای تلفن همراه با ارائه مودم‌ها و گیرنده‌های بی‌سیمی که امکان دریافت و بازنشر فرکانس‌های اینترنتی را داشته باشند، قادر به حل این مشکل بودند. اولین نمونه از این نوع مودم‌ها، مودم‌های وایمکس بودند که قادر بودند اینترنت را برای محل‌هایی که امکان دریافت اینترنت کابلی مخابرات را نداشتند، فراهم سازند. با عرضه وایمکس نسل جدیدی از اینترنت به نام، اینترنت ثابت بدون سیم متولد شد.

TD-LTE

تفاوت 4G و LTE چیست؟

TD-LTE را می‌توان نسل جدیدی از اینترنت ثابت است که تجربه سرعت بالاتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در واقع TD-LTE مخفف کلمه Time Division Duplexing – Long Term Evolution است. همان‌طور که از نام آن پیدا است، این فناوری بر پایه نسل چهارم اینترنت (۴G-LTE) یا همان تکامل بلندمدت می‌باشد. در فناوری TD-LTE به جای تقسیم پهنای فرکانسی، دریافت و ارسال را بر روی یک پهنای باند فرکانسی انجام می‌شود. علاوه بر این، انتقال این اطلاعات در بازه‌های زمانی متفاوت انجام می‌شود. با این کار دیگر نیازی به باند محافظ بین بازه‌های فرکانسی دانلود و آپلود وجود ندارد و می‌توان از تمامی‌ظرفیت پهنای باند برای ارسال یا دریافت اطلاعات استفاده کرد. با استفاده از این روش سرعت انتقال اطلاعات، افزایش یافته و ظرفیت انتقال داده را نیز می‌توان در بازه‌های زمانی مختلف کنترل کرد.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی انواع شبکه‌های اینترنت همراه پرداختیم. علاوه بر این به تفاوت lte با ۴g و تفاوت عملکرد ۴g و ۵g نیز اشاره کرده و به مزایا و معایب تبدیل گوشی ۴g به ۵g نیز سخن گفتیم. در پایان نیز نگاهی به تاریخچه اینترنت‌های ثابت بدون سیم و نسل جدید آن به نام TD-LTE انداختیم. نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ سوالات و نظرات خود را در پایین همین صفحه و در بخش نظرات با پلازامگ به اشتراک بگذارید.

 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.