کانال تلگرام تیترخوان

لایحه همکاری در زمینه حفظ نباتات بین ایران و صربستان تصویب شد

به گزارش گروه سیاسی برنا، لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان روز دوشنبه با ۱۹۳ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از ۲۳۴ نماینده حاضر تصویب شد.

پیش از رای گیری «معین الدین سعیدی» سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در این باره گفت: همکاری بین المللی در زمینه حفظ نباتات یک اصل پذیرفته شده جهانی است و در شرایطی که نظام سلطه تحریم‌های ظالمانه علیه ایران روا داشته، بایداز هر روزنه‌ای برای تبادلات دربخشهای مختلف اقتصادی، کشاورزی و علمی استفاده کنیم.

«علیرضا سلیمی» نماینده مردم دلیجان در مخالفت با این طرح گفت: رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدارها با نمایندگان مجلس فرمودند بعضی از این موافقتنامه‌ها با بعضی از کشورهای خارجی در یک مرکز خاص مدیریت می شوند و تبعاتی برای کشورها دارند.

وی با اشاره به موضوع تبادلات اطلاعات در این موافقتنامه اظهار داشت: ۹۰ درصد بذر مصرفی کشاورزی،تخم قزل آلا، مرغ، گوجه فرنگی و پیازو … وارداتی است. همچنین در ماده چهار موافقتنامه گفته شده که طرفین عندالزوم کارهای علمی را انجام دهند که این مورد ابهام دارد.

وی افزود: این موافقتنامه منشا خسارت‌های وارده به کشور است. همچنین در موضوع اختلاف بین دو کشور، سازمان جهانی فائو را داور قرار داده که فائو و دیگر سازمان‌های بین المللی بی طرف نیستند. مانند سازمان انرژی اتمی که در قابل ایران بی طرف نبود.

نماینده مردم دلیجان تصریح کرد: آیا این موافقت نامه‌ها در زمانی که ۲۰۰ هزار تن برنجی در گمرک دپو و فاسد شده و به دست مردم نرسید، در اولویت است.

«محمد تقی نقدعلی» نماینده خمینی شهر نیز در موافقت با این طرح گفت: این موافقت نامه در راستای تسهیل امور تجاری ودیپلماسی اقتصادی است و این موافقتنامه در سال ۹۷ امضاء شده ولی تاکنون تکلیف آن مشخص نشده است.

وی یادآورد شد: سازمان فائو گزارش داده که ۴۰ درصدخسارت توسط عوامل بیماری زا به کشاورزی جهان واردمی‌شود و البته شبیه این موافقتنامه هم بین کشورهای چین، روسیه عراق و ترکیه منعقدشده است.

نماینده مردم خمینی شهر با بیان اینکه تبادل تجاری و کشاورزی ایران و صربستان ۲۵ میلیون دلار است، عنوان کرد: از این مقدار ۲.۵ میلیون دلار تراز مثبت برای ایران است. اما منظور از تبادل اطلاعات، اطلاعات پیرامون آفت های گیاهی و از این دست است.

«سیدغنی نظری خانقاه» نماینده مردم خلخال نیز در مخالفت با این طرح اظهار داشت: باید دقت کنیم که موافقتنامه ما را به سمت وابستگی به دیگر کشورها پیش نبرده و بهتر است با کشورهای همسایه دراین زمینه‌ها موافقت‌نامه تنظیم شود.

«ذبیح اللله اعظمی» نماینده مردم جیرفت نیز در موافقت با این طرح اظهار داشت: این توافقتنامه برای هر دو کشور بسیار مهم ضروری است. زیرا به دلیل عدم رعایت قوانین قرنطینه‌ای خسارت‌ها زیادی به کشاورزی وارد می شود.

وی ادامه داد: مگس مدیترانه‌ای، سیاهک هندی گندم، سوسک کرارادو و علف های هرزی که همراه با محموله‌های گیاهی وارد کشور می‌شوند از جمله مواردی هستند که سبب خسارت به کشاورزی کشور شدند و اگر این توافقنامه‌ها پیش از این بودند شاهد این خسارت‌ها به کشاورزی کشور نبودیم.

نماینده مردم جیرفت تصریح کرد: طبق این موافقتنامه‌ها چنانچه محمول‌های گیاهی آلودگی داشته باشند، درمحل معدوم می‌شوند. همچنین در این موافقت‌نامه تبادل‌های علمی صورت می‌گیرد و هر دو کشور باید لیست آفات و بیماری‌های کشاورزی خود را اعلام کنند.

«محمد جوادکولیوند» به عنوان نماینده دولت در این باره اظهارداشت: در دنیا بین ۳۵ تا ۴۰ درصد محصولات کشاورزی به دلیل آفات به کشاورزی از بین می روند و در کشور سالانه ۶۵ هزار میلیارد تومان به دلیل آفات کشاورزی آسیب می‌بیند. از طرفی در دنیا سازمانی به نام حفظ نباتات و آفات گیاهی تعریف شده است که اصل برنامه این سازمان پیشگیری و جلوگیری از ورود آفات به کشور است.

وی افزود: کشورهای بر اساس آفاتی که به آنها می‌رسد بین کشورهای توافقنامه هایی تبادل می‌شود. تا این زمان سازمان نباتات کشور با ۹ کشور از جمله چین روسیه، ترکیه، سودان، تاجکیستان توافق همکاری امضا کرده است همچنین ۱۶ موافقت نامه با کشورهای اروپایی و آسیایی و استرالیا داریم که در حال طی کردن مراحل موافقتنامه است.

کولیوند درباره تبادل اطلاعات در موافقتنامه گفت: این تبادل اطلاعات درباره مسائل کشاورزی، فهرست آفات و بیماری‌ها در هر دو کشور و اطلاع رسانی در این زمینه است و در این موافقتنامه به مبادله تکنولوژی تاکید شده است. از طرفی در موافقتنامه با کشورهای اروپایی دچار مشکل هستیم و این موافقت نامه می‌تواند مشکل را حل کند.

در ماده واحده طرح آماده است: به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به امضای موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان به شرح پیوست اقدام و اسناد مربوط را مبادله نماید.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.