کانال تلگرام تیترخوان

مرکز پژوهش‌های امنیت اسرائیل: با مرگ ملک سلمان، مسیر عادی‌سازی هموار می‌شود

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت روزنامه عربی۲۱، مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی اعلام کرد: مرگ سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان راه را برای امضای توافق عادی‌سازی در ازای بهایی بزرگتر از بهایی که امارات و بحرین دریافت کردند، باز می‌کند. بهای آن بهبود وجهه و جایگاه بین المللی عربستان از جمله در کنگره آمریکا است.

به گفته این مرکز، رژیم صهیونیستی بر امضای توافق صلح با عربستان با توجه به اهمیت اقتصادی، مذهبی و سیاسی آن توجه دارد. با این حال ریاض محدودیت‌های داخلی و خارجی متفاوتی و حساسیت‌هایی دارد.

این مرکز اعلام کرد، بهای توافق صلح با عربستان بسیار بیشتر از دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است. واضح نیست که عربستان چه وقت و تحت چه شرایطی آماده امضای توافقی شبیه توافق‌های امارات، بحرین و سودان است.

این مرکز اعلام کرد، حمایت عربستان از توافق‌های عادی‌سازی نشان دهنده تغییر در موضع سابق این کشور است از جمله باز کردن حریم هوایی خود به روی هواپیماهای اسرائیلی و پوشش‌دهی رسانه‌ای مثبت درباره رژیم صهیونیستی و اظهارات مسئولان ارشد کنونی و سابق در عربستان.

این مرکز اظهارات فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در دوره اخیر را یادآور شد که گفته بود عادی‌سازی روابط میان دو طرف گریزناپذیر است.

عربستان دیگر انتقاداتش از رهبری فلسطین را پنهان نمی‌کند و مثل رژیم صهیونیستی فلسطینی‌ها را به دلیل عدم پیشرفت در روند صلح سرزنش می‌کند. اما بن فرحان تأکید کرد عربستان همچنان عادی‌سازی روابط با اسرائیل را به حل مسئله فلسطین براساس طرح صلح عربی مشروط می‌کند.

این مرکز در گزارش خود اعلام کرد، روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان از طریق تعدادی از کانال‌های موازی در طول چند سال متحول شده است. کانال امنیتی اطلاعاتی که همچنان پایه و اساس ثابت روابط محرمانه دو طرف است و کانال اقتصادی تجاری و در سال‌های اخیر کانالی برپایه مذاکره بین ادیان باز شده است.

این مرکز اعلام کرد، با وجود محرمانه بودن بیشتر این کانال‌ها، روابط علنی میان رژیم صهیونیستی و عربستان با گذشت زمان متحول شده و اکنون شامل نشست‌هایی میان شخصیت‌های برجسته دو طرف به ویژه آن‌هایی است که قبلا پست‌های رسمی داشته‌اند.

این مرکز اعلام کرد، به رغم تکذیب این مسئله از سوی مسئولان ارشد عربستانی احتمالا مذاکرات و توافق‌ها با امارات، بحرین و سودان با اطلاع و حمایت رهبری عربستان صورت گرفته است. این توافق‌ها در خدمت منافع عربستان است و می‌تواند از آن‌ها برای ارزیابی خطرات احتمالی توافق با اسرائیل استفاده کند.

این مرکز اعلام کرد، احتمال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بعد از مرگ ملک سلمان و تعیین پسرش محمد بن سلمان به عنوان پادشاه وجود دارد. این سوال وجود دارد که جامعه عربستان به چه میزان توافق با رژیم صهیونیستی را می‌پذیرند. جامعه عربستان طی سال‌های اخیر تغییرات اجتماعی و اقتصادی بزرگی را پذیرفته‌اند اما این به این معنا نیست که از توافق صلح با رژیم صهیونیستی چنین حمایتی شود.

این مرکز افزود، در عین حال تغییرات ساختاری اخیر در عربستان از جمله مجلس شورا و شورای علمای ارشد در هموار کردن مسیر برای عادی‌سازی نقش دارد. احتمالا این تغییرات به خاندان حاکم کمک می‌کند انعطاف‌پذیری بیشتری در قبال این تغییرات داشته باشند.

مذهب نقش اصلی را در عربستان دارد و از آن به عنوان ابزاری برای تحت تأثیر قرار دادن احساسات و کسب حمایت مردمی استفاده می‌شود. احتمالا محمد بن سلمان از نهاد مذهبی علیه مخالفان برای هموار کردن مسیر جهت انجام اقدامات سیاسی جنجال برانگیز از جمله عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ادامه می‌دهد. احتمالا موضع نرم‌تری در قبال یهودیان برای امتحان کردن واکنش‌های مردمی اتخاذ شود.

واکنش‌های منفی در درجه اول از سوی عربستانی‌های در تبعید است که بیشترشان با نظام عربستان مخالفند نه ساکنان محلی که از تحت پیگرد قرار گرفتن می‌ترسند. این هدف که منفعت عالی برای عربستان است احتمالا با انتقاداتی از سوی ترکیه و ایران مواجه شود. با توجه به وضعیت آن در جهان اسلام توافق باارزشی به ویژه برای اسرائیل است که امیدوار است چنین توافقی روابط بهتر با جهان اسلام را تسهیل کند.

این مرکز اعلام کرد، در سال‌های اخیر طبقه نخبه عربستان به حمایت آمریکا به ویژه زمانی که پای منافع اصلی‌اش در میان باشد، اعتماد ندارند. عربستان توافق با اسرائیل را وسیله‌ای برای تقویت روابطش با آمریکا می‌داند. احتمالا عربستان تا بعد از انتخابات آمریکا منتظر خواهد ماند.

این مرکز اعلام کرد: احتمالا توافق با اسرائیل به بهبود وجهه و جایگاه بین المللی عربستان از جمله در کنگره آمریکا منجر شود. وجهه عربستان در سال‌های اخیر به دلیل اقدامات محمد بن سلمان آسیب دیده است. به رغم مزایای روابط محرمانه میان عربستان و رژیم صهیونیستی عادی‌سازی روابط رسیدن آسان به تکنولوژی اسرائیل را فراهم و نفوذ عربستان در اماکن مذهبی قدس را تقویت می‌کند.

انتهای پیام

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی الفاظ رکیک و توهین آمیز یا مغایر با قوانین کشور و شئونات اسلامی باشند، منتشر نمی شوند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظری برای نمایش وجود ندارد.